Stovky obcí a měst stále porušují vyhlášku o dopravním značení.
Do konce roku 2007 měli starostové nechat vyměnit všechny staré dopravní značky za nové reflexní. Ty jsou v noci pětkrát viditelnější. Obce prý ale na výměnu stále nenašli peníze. Žádný trest jim však za to nehrozí, vyhláška s pokutami totiž nepočítá.
Když se setmí, je rozdíl mezi obyčejnou a reflexní dopravní značkou vidět zcela jasně. "Je čitelná za každých světelných podmínek, to znamená ať už v mlze nebo večer," říká výrobce reflexních dopravních značek.
I my jsme si udělali test.Těsně vedle staré značky jsme umístili reflexní. Ta na řidiče září už z dálky dvou set metrů. Obyčejná ale začne být dobře vidět až zhruba třicet metrů před křižovatkou.
Mnohým řidičům málo viditelné, nereflexní dopravní značky vadí. Na bezpečnějším dopravním značení by podle nich starostové rozhodně šetřit neměli.
Starostové se ale brání. Chybějí jim peníze. Bez finanční injekce od ministerstva dopravy to prý starostové nezvládnou.
Ministerstvo dopravy žádnou finanční výpomoc pro obce nechystá. "V tuto chvíli neuvažujeme o finanční pomoci na už několik let starou věc," řekl mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.
Podle ministerstva dopravy o povinnosti výměny značek vědí starostové už od roku 2001. Nestihnout výměnu za osm let je tak podle ministerstva jen neschopnost starostů a hazard se zdravím lidí.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz