Na Staroměstském náměstí se bude připomínat tvůrce legendárního Golema pitím, zábavou a šermem.
Centrum Prahy se ponořilo do rudolfínské doby, kdy žil rabi Jehuda Löw. Od jeho úmrtí uplyne 7. září přesně 400 let.
Kejklíři, šermíři a stánky s košer jídlem i pití přibližují Pražanům a turistům dobu slavného rabína. Nejvíc akcí bude začínat od druhé hodiny odpoledne do osmé večer, aby je mohlo zažít co nejvíce lidí. Mezi stánky je k vidění série fotografií Jiřího Všetečky. Na nich je zachycená podoba moderní židovské Prahy, která svou atmosférou připomíná dob dávno minulé. Stánky a zábava vydrží na Straroměstském náměstí až do 7. září.
Výstavy a mince
Kromě akcí na Staroměstském náměstí připravila Praha při této příležitosti spoustu dalších zajímavostí. Oživit golema mohou lidé třeba na výstavě v Galerii Roberta Guttmana. Pamětní stříbrnou dvousetkorunu vydala k tomuto výročí také Česká národní banka. Největší výstavu ale připravila Správa Pražského hradu ve spolupráci s Židovským muzeem. Výstava v Císařské konírně ukazuje Löwa jednak jako historickou postavu, ale také a mýty s ním spojené.
Kdo byl rabi Löw?
Rabi Löw se ve skutečnosti jmenoval Jehuda Liva ben Becalel, ale byl známý také pod přezdívkou Pražský Maharal. Dodnes je opředen řadou legend a k jejich rozšíření přispěla určitě i doba, ve které žil. Za vlády Rudolfa II se totiž Praha stala centrem kulturního a politického dění Evropy.
Učený Löw pocházel nejspíš z Německa, v Praze strávil jen malou část života. Byl to židovský rabín a učenec, který zakládal talmudistické školy a nějakou dobu dokonce působil jako vrchní moravský zemský rabín v Mikulově a později jako vrchní rabín v Praze. Právě v Praze došlo k jeho setkání s císařem Rudolfem II., který zde trávil většinu času. Ačkoli v Praze strávil pouze část svého života, je zde pohřben.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz