Zpravodajství

Stát chystal dohodu, podle které měli být manažeři Nomury nepostižitelní

V kauze České pivo, která měla banku IPB a potažmo stát připravit o miliardy korun, si málem podezřelí zajistili beztrestnost.

Český stát připravoval dohodu, která měla zajišťovat beztrestnost manažerům z Nomury v kauze České Pivo. Informovala o tom v sobotu Česká televize s tím, že má klíčový důkaz.

 

"Léta se o tom jen spekulovalo, v návrhu smlouvy mezi Českou republikou a bankou z roku 2002 se ale výslovně píše o zastavení jakýchkoli řízení proti manažerům Nomury," uvedla televize. Ve smlouvě, kterou stát s Nomurou podepsal, se ale nakonec toto ustanovení neobjevilo.

 

V kauze šlo o vyvedení akcií pivovarů (Plzeňského Prazdroje a Radegastu) za 24 miliard korun z IPB, v níž Nomura vlastnila podíl, do společnosti České pivo. Jde o jeden z nejdelších a také největších trestních procesů v Česku.

 

Nomura na beztrestnosti trvala

 

Za vyvedení akcií českých pivovarů z později zkrachovalé IPB bylo obviněno 11 manažerů, státní zástupce ale minulý měsíc jejich stíhání zastavil. Když ČT pátrala po důvodech tohoto kroku, narazila i na dosud neznámý návrh dohody, která měla zaručit manažerům Nomury beztrestnost.


"Český stát a každý státní orgán zajistí zastavení jakéhokoli řízení proti jakémukoli členovi skupiny Nomura (...) jakýmkoliv způsobem vzniklým přímo nebo nepřímo z nároku vztahujícímu se k IPB," píše se v návrhu dohody, kterou se v červenci roku 2002 zabývalo ministerstvo financí.


"Můžu potvrdit, že v roce 2002 bylo ze strany Nomury velmi akcentováno, aby bude-li se podepisovat dohoda o velkém nulovém narovnání, aby součástí bylo i ujednání, že žádná strana není poškozena a nebude se pokračovat v trestních řízeních," řekl ředitel mezinárodněprávního odboru ministerstva financí Radek Šnábl.


Bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) v České televizi připustil, že beztrestnost pro manažery byla požadována, právě tento požadavek se však podle něho stal překážkou v dosažení smíru. Přesto Nomura na beztrestnosti trvala i při dalších jednáních, která o čtyři roky později vedla k podpisu dohody o narovnání. Vláda zavázala tehdejšího ministra financí Vlastimila Tlustého, aby požádal o milost prezidenta Václava Klause.

 

Kalousek: Nic o beztrestnosti v dohodě není

 

Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), ministr financí předchozí vlády, však popřel, že by v dokumentech, které v souvislosti s touto kauzou prostudoval, byla o beztrestnosti pro manažery jakákoli zmínka. "Absolutně ne. Ve všech dokumentech, za které odpovídám, není o beztrestnosti ani slovo," zdůraznil Kalousek. Dohoda je stále tajná.


Trestní stíhání všech 11 manažerů minulý měsíc zastavil žalobce Ladislav Letko. Jednání Nomury v kauze České pivo bylo podle něho tvrdé a na hranici zákona, trestný čin ale prý spáchán nebyl.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz