Zpravodajství

Luboš (16) zvládne přes 600 úhozů za minutu. Vyhrál MS

Šestnáctiletý Luboš si odvezl z MS v úpravě textu tři zlaté a jednu bronzovou medajli. Umí přes 600 znaků za minutu.

Více než polovinu z téměř 90 medailí pobrali čeští reprezentanti na nedávném mistrovství světa v úpravě textu. Se třemi zlatými a jednou bronzovou se mezi nejúspěšnější členy výpravy zařadil i benjamínek týmu Luboš Beran z Chotěboře.


Rodák z Horní Krupé na Havlíčkobrodsku bral tři zlaté. Dvě za přepis textu na 30 a 10 minut, jednu pak za korekturu textu. Čtvrtou medaili ještě přidal v úpravě cizojazyčných textů. Hrdý je na všechny medaile, v čem ale opravdu vyniká je rychlost a přesnost psaní. "V šestnácti letech krátkodobě dokáže psát i více než tisíc úhozů za minutu,“ chválí Luboše jeho trenér a učitel na chotěbořské Vyšší odborné škole Rudolf Stára.


Rychlý je ale i na delších časových úsecích. V půlhodinovém přepisu, který mu v Číně vynesl zlatou medaili, dokáže psát v průměru více než 600 znaků za minutu. Na světový rekord Češky Heleny Matouškové, který činí více než 900 úhozů za minutu. Luboš se ale učí rychle a tak možná jednou ohrozí i ten. "Píšu tři roky,“ přiznává.


"Je to velký talent,“ přitaká Stára, který byl v Číně zároveň jako člen rozhodcovského týmu.“Naši reprezentanti tam převálcovali celý svět. A proč mezi nimi zazářil i Luboš? Má obrovský talent, ale také vůli a zarputilost,“ tvrdí kouč.


Šestnáctiletého studenta teď čeká především učení, za dva roky by prý ale rád na mistrovství světa v Paříži bojoval o další medaile. Pokud si tedy udrží v pořádku prsty. Mezi jeho koníčky totiž patří i volejbal, což moc rád nevidí jeho trenér. "Před mistrovstvím jsem mu zakazoval hrát, aby si něco neudělal,“ přiznává se smíchem.


A čím by chtěl být Luboš až vystuduje? Kupodivu ho neláká práce korektora, redaktora ani spisovatele. "Chci se věnovat ekonomice. Úprava textu se hodí i tam,“ tvrdí.
 

Dušan Vrbecký, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz