Zpravodajství

Shrek s Fionou čekají u silnice. Mach a Šebestová ostrouhali

Už pátý rok vítají řidiče u obce Jakubov na silnici z Jihlavy do Znojma obří slaměné sochy. Ty letošní, Shrek a Fiona, ale málem nevznikly.

V Jakubkově u Moravských Budějovic mají tamní umělci zvláštní tradici. Každoročně tu staví obří sochy z balíků slámy. První postavili už v roce 2005, kdy se obec stala vesnicí Vysočiny. Dílo místních umělců se přitom každý rok mění.

 

“První rok to byli sedlák a selka, o rok později k nim přibylo mimino s dudlíkem,“ vzpomíná na začátky starosta Jakubova Miroslav Kabelka. Následoval traktor s řidičem, nechyběli ani Mach se Šebestovou.

 
Slaměné sochy v Jakubově postavili i letos. U silnice mohou řidiči potkat Shreka s Fionou, moc prý ale nechybělo a místní neměli z čeho stavět.

 

“Místní zemědělské družstvo nám vždycky věnovalo kulaté balíky slámy, ze kterých jsme stavěli, jenomže zemědělci stroj na kulaté balíky prodali,“ vysvětluje starosta. Místní tak neměli z čeho tvořit, hranaté balíky se jim nehodily. “Naštěstí nám pomohl zemědělec ze sousední vesnice, který stroj na kulaté balíky má,“ směje se starosta.
 

Shrek a Fiona tak mohli vzniknout a protože předlohy obou postav mají zelenou barvu, poprvé za pět let dostaly barevný přeliv i sochy. “Natřeli jsme je fasádní zelenou barvou, tak snad vydrží,“ doufá starosta Jakubova.


A radost mají prý i řidiči. “Hlavně kamioňáci se tomu smějí a když sochy stavíme, tak na nás i troubí,“ potvrzuje Kabelka. A co bude stát v Jakubově za rok? To prý je zatím tajemství.

Dušan Vrbecký, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz