Téměř dvě třetiny (63 procent) ekonomicky aktivních Čechů má obavy z nezaměstnanosti, ale celých 58 procent se jich odmítá za prací přestěhovat do jiného kraje. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.
Současné obavy lidí z nezaměstnanosti, kterou jsou na pětiletém maximu, souvisí podle agentury se stále probíhající světovou ekonomickou krizí.
"Přetrvávají však velké rozdíly v míře obav z nezaměstnanosti u různých skupin populace. Nejnápadnější jsou u osob s různou úrovní dosaženého vzdělání. Nezaměstnanosti se obávají dvě třetiny lidí se základním vzděláním a vyučených, ale jen 45 procent vysokoškoláků," uvedl STEM.
Růst nezaměstnanosti v eurozóně se zastavil
Největší obavy z nezaměstnanosti jsou především v regionech s vyšším počtem nezaměstnaných, jako je Moravskoslezský, Ústecký nebo Jihomoravský kraj. Naopak Pražané velké obavy z nezaměstnanosti nemají.
STEM také zkoumal, co jsou lidé ochotni udělat v případě, že jim hrozí ztráta zaměstnání. Velká část populace (85 procent) je ochotna pracovat i mimo svoji kvalifikaci, mimo svůj obor, čtyři pětiny lidí jsou ochotny pracovat i za nižší mzdu, jen aby zůstali zaměstnaní, ale pouze 42 procent dotázaných připustilo, že by se dokázali stěhovat za prací do jiného kraje.
"Ochotu pracovat mimo svou profesi, přijmout zaměstnání s horším výdělkem a v nevelké míře i ochotu stěhovat se za prací ovlivňuje osobní pocit, že mi ztráta zaměstnání hrozí. Ani akutní obavy ze ztráty práce však většinu Čechů nepřesvědčí, že by se měli stěhovat do jiného kraje. Naopak se ukazuje, že právě ti lidé, kteří se bojí nezaměstnanosti, jsou méně ochotni se za prací stěhovat," uvedla agentura.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz