Zpravodajství

Gazprom zaplatil Minsku za přepravu zemního plynu

Gazprom zaplatil Minsku za přepravu zemního plynu
Ilustrační foto | Zdroj: Mediafax

Gazprom zaplatil za přepravu plynu přes Bělorusku podle smlouvy 228 milionů dolarů (cca 4,8 mld. Kč), uvedl mluvčí ruského ropného a plynárenského gigantu Sergej Kuprijanov.

Minsk požadoval 260 milionů dolarů (cca 5,4 mld. Kč). Ve čtvrtek to uvedla agentura Ria Novosti.

PSALI JSME:

Gazprom obnovuje dodávky plynu do Běloruska v plném rozsahu
 

Platba proběhla podle smlouvy, která stanoví sazbu 1,45 dolaru za přečerpání tisíce metrů krychlových na 100 kilometrů," řekl ve čtvrtek Kuprijanov. "Neexistují žádné problémy, které by mohly zabránit dodávkám zemního plynu a jeho tranzitu," dodal.
 

Zdroj: Mediafax

 

Bělorusko potvrdilo platbu 228 milionů dolarů. Minsk však požaduje za tranzit poplatek 1,88 dolaru za tisíc metrů krychlových na 100 kilometrů. Což za posledních sedm měsíců činí celkem 260 milionů dolarů.
 

PSALI JSME:

Bělorusko zaplatilo Rusku 187 milionů dolarů, po Rusku chce 260 milionů
 

Hrozba přerušení dodávek ruského plynu do Evropy platí i v případě, že Minsk dostane zaplaceno méně, než 260 milionů dolarů, uvedla agentura Ria Novosti s odkazem na prvního místopředsedu běloruské vlády Vladimira Semaška. Pokud bude částka nižší, bude jí Minsk brát pouze jako zálohu k úhradě dluhu a v příslušném poměru také omezí přepravu plynu. Částka, kterou zaplatil Gazprom, odpovídá 87 procentům sumy, kterou požaduje Minsk.
 

"Bělorusko potřebuje osm až deset hodin k plnému obnovení dodávek ruského plynu do Evropy," uvedl Semaško.
 

Bělorusko nezaplatilo dluh za plyn a Gazprom mu v pondělí omezil dodávky tohoto paliva o 15 procent denního objemu, v úterý pak o 30 procent a ve středu o 60 procent. V úterý Rada ministrů Běloruska informovala, že země bude odebírat ruský tranzitní plyn, pokud bude omezení dodávek pokračovat. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko pak při setkání s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem oznámil, že vydal příkaz blokovat tranzit plynu, dokud Gazprom za jeho přepravu nezaplatí.
 

Ve středu Bělorusko zaplatilo 187 milionů dlužných dolarů (zhruba 3,9 miliardy Kč). Šéf Gazpromu Alexej Miller informoval ve čtvrtek ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, že běloruská strana zaplatila za dodávky plynu podle smlouvy a Gazprom se rozhodl obnovit dodávky plynu do Běloruska v plné výši.
 

Bělorusko chce po Rusku za tranzit plynu do 24. června zaplatit 260 milionů dolarů (zhruba 5,4 miliardy Kč). Minsk dal Moskvě lhůtu do čtvrtka. V případě, že peníze za přepravu zemního plynu nedostane, omezí tranzit nejen ruského plynu, ale i ropy.
 

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz