Zpravodajství

Romští mentoři dorazili také do Děčína

Cílem projektu Romských mentorů je zlepšit soužití majority s romskou menšinou a potlačit extremistické a rasistické aktivity.

Děčín má 12 romských mentorů. Jsou to lidé, kteří budou na Romy v Děčíně dohlížet, aby si plnili své alternativní tresty. Působit budou v řadách odsouzených Romů. Mají je přimět, aby místo nástupu do vězení, vykonali alternativní trest, například veřejně prospěšné práce.

"Mentoři jsou obvykle sami romského původu, se znalostí místních poměrů, s velkou autoritou mezi ostatními Romy. V Děčíně máme zhruba 800 klientů, asi třetina z nich je problémových, ti si alternativní tresty neplní, mentoři by měli toto číslo snížit,“ slibuje si od projektu Lukáš Herich z děčínského Sdružení pro probaci a mediaci v justici. "Přece jen romští mentoři dovedou svým lidem vysvětlit, proč si raději odpracovat alternativní trest než jít do vězení,“ dodal Herich.

"Do projektu se přihlásilo původně 15 Romů, ale jen dvanáct z nich absolvovalo úspěšně školení v rozsahu 60 hodin. Teď je čeká praxe. Velmi úspěšní jsou například mentoři v mostekém Chanově,“ říká Dagmar Doubravová, předsedkyně Sdružení pro probaci a mediaci v justici. "S jejich výběrem jsme úzce spolupracovali s místní samosprávou a hlavně s městskou policií,“ dodala Doubravová.

Peníze z ministerstva

Projekt romských mentorů je součástí projektu Úsvit, ten plně financuje Ministerstvo vnitra. Děčín na něj získalo dotaci v rámci Programu prevence kriminality a extremismu v roce 2010.

Mentor je prostředníkem

Mentoři už u nás působí od roku 2004, úspěšně už působí zhruba ve dvaceti městech České republiky. "Úspěšnost mentorů je zhruba poloviční, bez nich by většina klientů skončila ve vězení. Má to pro stát pozitiva v tom, že finančně uspoří, navíc mentor se stává jakýmsi prostředníkem mezi klienty a institucemi, mezi většinovou společností a romskou komunitou,“ pochvaluje si Doubravová.

Daniela Pilařová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz