Zpravodajství

Přibývá podvodů s emisními povolenkami. Stát přichází o miliardy

Podvody s emisními povolenkami, při kterých stát přichází o stamiliony korun, nabírají na obrátkách.

Ministerstvo financí přiznává, že jde o vážný problém a narychlo chystá novelu zákona, která by měla dalšímu okrádání státu zabránit.    
 
Podle policie má obchodník s emisními povolenkami Tomáš Mrkvica na svědomí půlmiliradový daňový únik. Policie ale nyní rozkrývá i druhou podobnou kauzu.
 
Podvodníci úmyslně přeprodávají povolenky mezi zeměmi EU, kde se nemusí platit DPH, a následně si daň, kterou nikdy nezaplatili, nechají proplatit naším státem. Ministerstvo financí už začíná bít na poplach - v kauzách povolenek státní pokladna stále více krvácí.
 
Problém je, že většina peněz už nenávratně zmizela a firmy, které stát okradly, nemají žádný majetek. Například obviněný Mrkvica podle policie vybíral peníze v hotovosti - nebo je posílal na konta dvou firem - jedné se sídlem v Nizozemsku. Navíc mu údajně ukradli auto, ve kterém nechal veškeré účetnictví. 
 
Hlavní organizátoři stamilionových podvodů jsou navíc podle policie stále na svobodě a zametají stopy. Někteří právníci tvrdí, že podvodníkům nahrávají současné zákony a situace připomíná podvody s lehkými topnými oleji.
 
Ministerstvo financí kritiku odmítá - na stole má prý novelu zákona zpřísňující vybírání daní právě u ochodů s povolenkami.
 
Policie na kauze povolenek intenzívně pracuje, rozkrývání celé sítě podvodníků jí ale zabere ještě několik měsíců.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz