APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

V Bosně a Hercegovině začaly volby, kterým předcházela nacionalistická kampaň

V Bosně a Hercegovině v neděli začaly všeobecné volby. Jak informuje server televize BBC, všechny kandidující strany zvolily nacionalistickou předvolební kampaň.

Ačkoliv byla země tvrdě zasažena ekonomickou krizí a v současnosti zde nezaměstnanost dosahuje 43 procent, muslimští, chorvatští a srbští lídři zvolili v předvolební kampani nacionalistickou rétoriku, aby mobilizovali členy etnik, ze kterých sami pocházejí. Na politické a ekonomické reformy se voliče nalákat nepokusili.

Srbský premiér Milorad Dodik, který usiluje ve volbách o prezidentství Republiky srbské (RS), řekl, že je odhodlaný bojovat za nezávislost RS a proti centralizaci.

ČTĚTE TAKÉ:

Brazilci volí prezidenta. Favoritkou je žena

Bosensko-chorvatský nacionalista Dragan Čović se pak snaží voliče nalákat na vytvoření samostatné entity Chorvatů v rámci Bosny a Hercegoviny.

Jde již o šesté všeobecné volby od bosenské války v letech 1992 -1995. 3,1 milionu voličů bude rozhodovat o tříčlenném předsednictvu, které tvoří kolektivní hlavu státu a zasedá v něm vždy jeden Srb, Chorvat a Muslim. Zvolí také členy společného parlamentu i parlamentů jednotlivých entit - muslimsko-chorvatské federace a RS.

Zhruba 1,2 milionu voličů v RS bude také volit vlastního prezidenta. 1,9 milionu voličů federace pak rozhodne o složení svých kantonálních shromáždění.

Zahraničí vyzývá bosenské voliče, aby se ve volbách rozhodovali na základě svých ekonomických a sociálních zájmů a nikoliv nacionalistického cítění, což již mnohokrát zmařilo pokusy země o posun kupředu směrem k mezinárodním institucím jako je EU či NATO.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz