Zpravodajství

Chemici Heck, Negiši a Suzuki ukořistili Nobelovku

Chemici Heck, Negiši a Suzuki ukořistili Nobelovku
Zdroj: Mediafax

Nobelovu cenu za chemii získali Američan Richard Heck a Japonci Ej-iči Negiši a Akira Suzuki. Vědci ocenění získali za vývoj metod zkoumání vazeb atomů uhlíku.

Královská akademie věd ocenila práci trojice vědců v oblasti tvorby organických sloučenin na bázi uhlíku.

Podle výboru, který cenu uděluje, jejich metoda "nesmírně rozšířila možnosti chemiků vytvářet sofistikované chemikálie" a má využití v medicíně, elektronice i zemědělství.

O NOBELOVÝCH CENÁCH JSME TAKÉ VYSÍLALI:Heck, Negiši a Suzuki ve své průkopnické metodě k syntéze využívají palladium jako katalyzátor křížové vazby. Atomy palladia spouštějí reakci, která umožňuje vytvářet vazby na bázi uhlíku.

Nobelova cena se každoročně uděluje od roku 1901 a v současnosti je dotována 10 miliony švédských korun (26,5 milionu českých korun). Ocenění se ve Stockholmu slavnostně předávají v den úmrtí Alfreda Nobela – 10. prosince.

Ve čtvrtek se svět ve Stockholmu dozví jméno držitele Nobelovy ceny za literaturu, v pátek norský Nobelův výbor oznámí jméno laureáta Nobelovy ceny za mír a v pondělí bude opět ve Stockholmu udělena Nobelova cena za ekonomii.


tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz