Zpravodajství

Maďaři dokončili ochranný val před jedovatým kalem

Maďaři v úterý dokončili ochrannou hráz, která má ochránit obyvatele obcí Kolontár a Devecser před druhou vlnou toxického bahna z odkalovací nádrže hliníkárny. Informují o tom agentury Reuters a MTI.

Ochranný val je čtyři metry vysoký, třicet metrů široký a dva kilometry dlouhý. Na jeho stavbě se podílely stovky lidí - dobrovolníci - obyvatelé okolních obcí a záchranáři.
 

Hráz by měla předejít katastrofě, která hrozí po protržení severní stěny nádrže.

ČTĚTE TAKÉ:

Maďaři znárodnili hliníkárnu, havárie v ní zabila 8 lidí
 

Severní stěna odkalovací hráze začala povolovat pod tlakem vody a bahna. Pokud by se protrhla, mohlo by se z nádrže vyvalit dalších půl milionu kubických metrů jedovatého kalu.
 

Před týdnem uniklo ze západní strany nádrže hliníkárny na 700.000 krychlových metrů kalu. Dvoumetrová vlna zaplavila pět obcí a znečistila řeky Marcal a Dunaj.
 

Největší ekologická katastrofa v dějinách Maďarska má osm obětí, mezi nimi jsou také dvě děti. Dalších 120 lidí bylo zraněno, většinou utrpěli popáleniny chemikáliemi.
 

Maďarská policie v pondělí zadržela Zoltána Bakonyie, generálního ředitele společnosti Mal, která vlastní hliníkárnu ve městě Ajka.
 

V úterý policie prohledává kanceláře společnosti Mal a kontroluje její prostory. "Zabezpečili jsme všechny prostory společnosti Mal a převzali jsme kontrolu nad informačními technologiemi," sdělil maďarský vládní zmocněnec pro likvidaci škod György Bakondi.
 

Maďarský parlament ve stejné době zákon, kterým stát přebírá kontrolu nad hliníkárnou, zestátňuje ji.
 

Likvidace následků maďarské ekologické katastrofy potrvá nejméně jeden rok a bude stát miliony eur.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz