Zpravodajství

Sněmovna zamítla konání celostátních referend

Sněmovna zamítla konání celostátních referend
Jednání sněmovny | Zdroj: Mediafax

Poslanecká sněmovna v pátek zamítla návrh ČSSD na konání celostátních referend. Zákonodárci vládní trojkoalice to zdůvodnili tím, že zákon je špatně připravený a kabinet Petra Nečase (ODS) připraví předlohu vlastní.

"Všechny naše návrhy byly dosud zamítnuty hned v prvním čtení. Výsledkem této debaty vlády s opozicí jsou ústavní stížnosti," prohlásil statutární místopředseda Bohuslav Sobotka (ČSSD), kterému se výsledek hlasování sněmovny nelíbil. "Vy se nedíváte na to, co my navrhujeme. Vy se koukáte jen na to, kdo to navrhuje. A jakmile zjistíte, že to jsme my, tak dáte palec dolů. To není dobrá politická kultura," dodal.

Soudí, že pokud by koaliční strany své předvolební sliby myslely vážně, referendum by musely podpořit. Bylo totiž například součástí programového prohlášení Věcí veřejných.

ČTĚTE TAKÉ:

Sněmovna zamítla návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta

"Takhle mizerný zákon o referendu jsme tu ještě neměli," reagoval na to však poslanec Marek Benda (ODS). Jeho slova pak podpořila i místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake, která slíbila, že celostátních referend se Česká republika dočká, návrh však podá vláda.

Referendum by podle navrhovatelů z ČSSD mělo být doplňkovou formou přímé demokracie k zastupitelské demokracii a mělo by se konat při rozhodování o zásadních otázkách politiky státu.

Norma počítala s tím, že návrh na vyhlášení referenda může prezidentu republiky podat skupina nejméně 80 poslanců, nejméně 33 senátorů nebo vláda. Mohlo by být vyhlášeno také na základě petice s nejméně 200 tisíci podpisy.

Občané by ve všelidovém hlasování rozhodovali o zásadních věcech vnitřní nebo zahraniční politiky státu. Referendum by se mohlo týkat návrhu zákona kromě ústavního nebo ratifikace mezinárodní smlouvy, která by přenášela na mezinárodní organizaci nebo instituci část suverenity, uvádějí předkladatelé.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz