Zpravodajství

Z ruského ledoborce uniká RADIACE!

Z ruského ledoborce uniká RADIACE!
Zdroj: TN.cz

Na ruském atomovém ledoborci Tajmyr došlo k úniku radiace. Loď, které se plavila v Karském moři v Severním ledovém oceánu, už zamířila do přístavu v Murmansku, informuje ve čtvrtek agentura AFP.

Společnost Rosatomflot, která ruské ledoborce provozuje, v prohlášení uvedla, že na palubě Tajmyru došlo ke zvýšení radioaktivity v systému ventilace vzduchu kolem jaderného reaktoru. Ledoborec byl proto raději odvolán ze své mise v Jenisejském zálivu a vrací se do přístavu.

Cesta by měla trvat kolem pěti dní.

Zástupce společnosti Andrej Smirnov řekl, že na pomoc ledoborci bylo vysláno další plavidlo. "Pokud by se situace zhoršila, reaktorový systém bude vypnut a začne proces chlazení," dodává prohlášení Rosatomflotu s tím, že porucha zatím vážnou hrozbu nepřestavuje.

ČTĚTE TAKÉ:
Led v Baltském moři uvěznil trajekt s 850 lidmi na palubě


"Toto není mimořádná situace. Tyto druhy nehod se stávají. Nepříliš často, ale stávají se," dodal Smirnov.

Tento názor ale nesdílí vojenský analytik Pavel Felgenhauer. "I malý únik radiace uvnitř reaktorového systému je vážnou událostí. Pokud je únik malý, mohou být schopni to opravit. Je to ale obtížné, protože reaktor je horký," řekl Felgenhauer.

Ledoborec Tajmyr je 151 metrů dlouhý, necelých 30 metrů široký. Má ponor 8,1 metru, výtlak 21 tisíc tun a jeden reaktor o výkonu 171 megawatt. To je přibližně třetinový výkon než má poškozený reaktor japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě.

 

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz