Zpravodajství

Studenti soutěžili v rychlopsaní na klávesnici – vítězka napsala přes 500 písmen za minutu!

Tuhou bitvu o nejhbitější prsty svedli v úterý v Ostravě studenti středních a základních škol z celé Moravy, kteří se utkali v moravské části Mistrovství České republiky v psaní na klávesnici deseti prsty.

Obyčejnému smrtelníkovi, který má problém najít na klávesnici počítače každé písmenko, z toho jde hlava kolem. Pohled na trénované borce, kterým prsty po klávesnici běhají i rychlostí deset úderů za vteřinu, totiž bere dech. A přesně tak to vypadalo na mistrovství republiky v rychlostním psaní na klávesnici studentů středních a základních škol, které se ve dnech 20. - 21. června konalo na Základní škole Kosmonautů 15 v Ostravě. Sjelo se zde na sedmdesát nejlepších studentů z celé Moravy, trénovaných v psaní všemi deseti prsty.


Princip klání spočívá v tom, že studenti při soutěži co nejrychleji opisují text, za každou neopravenou chybu však dostávají trestné úhozy navíc. Studenti přitom soutěžili v několika disciplínách – v desetiminutovém opisu z obrazovky, kde se každá chyba penalizuje deseti úhozy navíc, v opisu z papíru s penalizací padesáti úhozů za chybu, nebo v opisování z obrazovky s penalizací 100 úhozů za chybu. Navíc se soutěžilo i v koretuře textu, tedy v opravování chyb.


Nad vším bděla devítinásobná mistryně světa v psaní deseti prsty Helena Matoušková, která je držitelkou stále nepřekonaných rekordů, když mimo jiné stále drží světové prvenství se svým výkonem 928 čistých úhozů za minutu. Garantem mistrovství byl navíc i další světová legenda v rychlostním psaní – Jaroslav Zaviačič, který už v šedesátých letech sbíral vavříny v psaní na psacím stroji, když mimo jiné jako jediný Čech překonal hranici 18 tisíc úhozů za 30 minut.


Moravskou část mistrovství republiky nakonec ovládla Karolína Foukalová z Gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm, která se stala absolutní vítězkou, když dokázala během desetiminutového limitu bezchybně napsat 5 037 písmen textu, což znamená přes pět set úderů za minutu. Druhé místo obsadila Alexandra Pavelková také z rožnovského gymnázia s 4 828 úhozy za deset minut, třetí místo vybojoval Milan Musil ze Základní školy Města Albrechtice se 4 435 úhozy.
 

Marek Švidrnoch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Píše se na Deník.cz