Zpravodajství

To je bomba! Studenti si šli pro vysvědčení k jadernému reaktoru

Na velmi neobvyklém místě převzali vysvědčení studenti gymnázia Frýdlant. Ohodnocení svého celoroční práce dostali v reaktorovém sále Jaderné elektrárny Dukovany. Něco takového se na přísně střeženém pracovišti odehrálo vůbec poprvé v historii elektrárny.

Aby studenti jedné ze tříd frýdlantského gymnázia vůbec vysvědčení dostali, museli projít několikastupňovou kontrolou, obléct se do žlutých plášťů s dozimetry a na hlavy si nasadit ochranné přilby. Jinak by se totiž do přísně střeženého sálu s jaderným reaktorem vůbec nedostali. "Byl docela problém to zařídit, ale vedení a pracovníci elektrárny nám vyšli vstříc,“ řekla Dana Janovská.

Reaktorový sál Jaderné elektrárny Dukovany je totiž přístupný jen za nejvyšších bezpečnostních podmínek a nedostane se sem každý. "Je to vůbec poprvé v historii elektrárny, co se tu předává vysvědčení,“ potvrdila Janovská.

S nápadem předávat vysvědčení tady ale nepřišla elektrárna, tu naopak oslovila třídní učitelka studentů. "Jsme na Moravě na třídenní ekologické exkurzi, tak se návštěva elektrárny nabízela,“ vysvětlila třídní učitelka Renáta Flecknová. Nápad rozdat tu studentům vysvědčení ale svým svěřencům úzkostlivě tajila. "Vyzvídali, kde jim dám vysvědčení, ale já tvrdila, že to může být klidně cestou někde na benzínce,“ řekla Flecknová. Že jej dostanou právě tady se tak studenti dozvěděli až v areálu elektrárny. "Bylo to překvapení, nečekali jsme to. Ale je to super, nikdy jsme na podobném místě nebyli,“ shodli se studenti.

Vysvědčení přebírali s úsměvem na tváři a i horší známky brali sportovně. "Přinejhorším ho doma neukážu a rodičům řeknu, že jsem ho musel nechat v elektrárně, protože pískalo na radiační kontrole,“ žertoval jeden ze studentů Matouš Lauerman. Nakonec si ale vysvědčení on, i jeho spolužáci mohli nechat. Žádné ozáření jim totiž na úzkostlivě střeženém místě nehrozilo.
 

Dušan Vrbecký

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz