APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Památkáři chtějí REPLIKU PETROVY BOUDY! Vyroste z popela?

Na místě Petrovy boudy na hřebeni Krkonoš, která na začátku srpna lehla popelem, by měla podle názoru památkářů vzniknou její replika.

Během úterního jednání zástupců majitele stavby a dotčených orgánů ve Špindlerově Mlýně a na místě spáleniště se zatím dohodl pouze postup při likvidaci trosek.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ



"Účelem dnešního jednání bylo sejít se se všemi dotčenými stranami, což je životní prostředí, KRNAP, město Špindlerův Mlýn a památková péče, a dohodnout postup, aby se z pohledu památkové péče nelikvidovalo šmahem víc, než je potřeba," řekl náměstek ředitele Národního památkového ústavu v Josefově Jiří Balský.

PSALI JSME TAKÉ:

Petrova bouda v Krkonoších LEHLA POPELEM!

Podle něj nejdříve začne fáze odklízení především volných sutin, s nimiž zřejmě půjdou i některé pevné konstrukce. Následně vlastník objektu společnost Snowy Chalet zajistí historické posouzení a bude se řešit osud sutin nad zděným přízemím. I to je v poměrně špatném stavu, horším, než se zdálo po požáru.

"Národní památkový ústav si stojí za tím, že Petrova bouda byla a je kulturní památkou. Máme několik pozitivních příkladů velmi požárem poškozené kulturní památky, která byla následně kvalitně obnovena a vidíme, že Petrovka si toto zaslouží taky," dodal Balský. Proto památkáři prosazují repliku. V jaké kvalitě a rozsahu je zatím podle Balského předčasné. Petrova bouda totiž v jednotlivých etapách svého vývoje prošla několika změnami.

O termínech stanovených pro majitele Petrovky se zatím nehovořilo. Obecně je zájem vyklidit sutiny, které by mohly být potenciálně nebezpečné, ještě do zimy. Balský také uvedl, že by se divil, kdyby město Vrchlabí s firmou Snowy Chalet nezahájilo správní řízení. Vlastník měl totiž od města stanovenou lhůtu do konce loňského září na to, aby dostatečně zabezpečili opuštěný objekt. Radnice ji na žádost majitele prodloužila do letošního září. V případě nedodržení hrozila firmě dvoumilionová pokuta. Objekt musí po vyklizení volných sutin prozkoumat statik, který stanoví, které konstrukce je možné zachovat a které je z bezpečnostních důvodů nutno zbourat

ČTĚTE TAKÉ:

Vyšetřovatel: Petrovy boudy někdo ZAPÁLIL ÚMYSLNĚ!

"Bude uzavřena dohoda s městem Vrchlabí o využívání cesty, jejíž část leží na polské straně, takže obdobně musíme požádat i Poláky. Z toho vyplyne, jaká zátěž na tu cestu může být. Zatím nám bylo řečeno, že je schůdné vozidlo Praga V3S, nějaká těžká Tatra asi ne," řekl agentuře Mediafax zástupce majitele Petrovy boudy Karel Janda.

Dodal, že i Snowy Chalet má zájem místo co nejdříve uklidit. Původně se spekulovalo o možnosti odklidit trosky pouze vzdušnou cestou, protože Petrovka se nachází v 1. zóně Krkonošského národního parku.

Hlášení o požáru známé Petrovy boudy, která je jednou z nejvýše položených turistických bud v ČR, přijali hasiči v pondělí 1. srpna v devět hodin ráno. Na místo vyjelo pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Vrchlabí, Trutnova, Špindlerova Mlýna, Vrchlabí-Podhůří a Hostinného. Komplex tří budov postavený z cihel, kamene a dřeva požár úplně zničil.

Hasičům se podařilo uchránit před plameny trafostanici, na kterou je napojeno několik dalších objektů v okolí. Uvnitř zničeného komplexu se nacházela prázdná nádrž na propan-butan, kterou hasiči ochlazovali.

O příčinách požáru se stále pouze spekuluje, pravděpodobně však šlo o úmyslné zapálení. Zástupce společnosti Snowy Chalet Karel Janda však důrazně odmítá, že by si firma zapálení Petrovky objednala nebo sama způsobila. Majitel nyní musí rozpracovaný projekt rekonstrukce Petrovy Boudy přeměnit na plán stavby nového objektu.

Jak uvedla televize Nova, majiteli Petrovky zbývaly pouhé dva měsíce do vypršení lhůty na rekonstrukci objektu. Potom by jim hrozila pokuta dva miliony korun. Janda přiznal, že o lhůtě a pokutě věděli. Odmítl ale, že by s tím požár měl jakoukoli souvislost, že by se firma tak chtěla opravám vyhnout.

Petrova bouda leží ve výšce 1288 metrů nad mořem a patří mezi jeden z nejvýše položených objektů ve Šindlerově Mlýně. Historie této unikátní budovy zapsané na seznam kulturních památek sahá až na začátek 19. století a letos Petrovka slaví 200. narozeniny. Poslední roky však byla opuštěná. Děravou střechou a rozbitými okny do ní pršelo a sněžilo, takže konstrukci napadla hniloba, navíc vandalové ničili cenné vybavení.

Původní majitel totiž boudu a živnost opustil a ponechal objekt na hřebenech Krkonoš svému osudu. Důvodem byl naprosto žalostný stav, rekonstrukce by přišla na několik desítek milionů korun. Od roku 2008 Petrovku vlastní společnost Snowy Chalet, ta ale za tři roky stihla boudu pouze nedokonale zabezpečit proti vandalům.


 

Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz