Zpravodajství

UZAVŘELI ŠKOLY! Kvůli nebezpečnému azbestu

UZAVŘELI ŠKOLY! Kvůli nebezpečnému azbestu
Zdroj: TN.cz

Tři základní školy v Českých Budějovicích budou od pondělí kvůli nálezu azbestu uzavřeny, rozhodlo o tom vedení města na základě měření Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Informoval o tom v sobotu primátor města Juraj Thoma (Občané pro Budějovice).

O nadlimitních hodnotách v sadě kontrolních měření obsahu minerálních vláken včetně azbestu v prostorách školy se vedení města dozvědělo v pátek telefonicky. "Zatím nemáme k dispozici oficiální zprávu, tu budeme mít v pondělí. Přesto jsme se v pátek před půlnocí rozhodli, že v zájmu zdraví dětí objekty škol Máj I, Máj II a Základní školy Waldorfské, která sídlí v prostorách Z3 Máj II, uzavřeme pro běžnou výuku," řekl primátor Thoma.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Zhruba tisícovku dětí tak čeká v pondělí a v úterý náhradní program, od středy do pátku pak děti čeká zřejmě ředitelské volno. "Rodiče dětí mohou o víkendu volat na mimořádné telefonické linky, pro ZŠ Máj I je to 607 988 453, pro ZŠ Máj II 606 792 292 a pro ZŠ Waldorfskou 725 071 245. V sobotu mohou rodiče volat od 12 do 20 hodin, v neděli od 10 do 20 hodin. V pondělí se děti všech škol soustředí v objektu školy zvaném Domeček, kde neprobíhaly stavební úpravy a kde bude zajištěna výuka prvních dvou ročníků škol Máj I a Máj II. Ostatní děti čeká náhradní program ve formě návštěv památek, muzeí, kin či cvičení v přírodě," dodal Thoma.
 

ČTĚTE TAKÉ:

V Pelhřimově mají školu z azbestu. Dětem hrozí rakovina
 

Objekty škol jsou postavené z takzvaných boletických panelů, které právě obsahují minerální vlákna včetně azbestu. "Tento materiál se používal někdy v osmdesátých létech minulého století. V objektech, ve kterých probíhaly přes léto stavební úpravy a zateplování, se do těchto materiálů zasahovalo, vrtalo či řezalo. Je možné, že právě díky tomu je v budovách prach s obsahem minerálních vláken. Nicméně toto bude třeba ověřit a město rozhodně nechá prošetřit celý postup stavebních prací v budovách," informoval náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD).
 

Od pondělka bude vedení města jednat se stavební firmou provádějící úpravy ve školách o dalším postupu. "Dotčené budovy nyní čeká sanace. Jak dlouho potrvá a kolik bude stát, zatím nevíme," doplnil primátor Thoma.
 

Zástupci města a uzavřených škol budou také jednat s vedením dalších českobudějovických základních škol. "Jednou z možností, o kterých nyní uvažujeme, je také ta, že po dobu sanace uzavřených objektů budou děti navštěvovat po nezbytně dlouhou dobu jiné základní školy ve městě," sdělil Thoma.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz