Zpravodajství

Systém dávek je děravý! Hesla prolomí i školák

Ochrana dat v novém systému vyplácení dávek, který prosadil ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09), je nedostatečná. Do databáze žadatelů, jež je plná citlivých dat, se dostane v podstatě kdokoli a z jakéhokoli počítače, informuje v pondělním vydání deník MF DNES.

V databázi jsou rodná čísla, adresy, údaje o předchozím zaměstnání, příjmech i důvodech výpovědi. Všechna data jsou chráněna jen heslem. Naprostým standardem přitom bývá, že je možné se do systému připojit pouze z vyhrazených počítačů či s čipovou kartou.
 

MF Dnes se dostala z redakčního počítače s primitivním heslem s posloupností čísel, jaké by nikomu žádná banka nedovolila dát si ani jako PIN k platební kartě, do testovací verze žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Stejně chráněná, tedy pouze heslem, je i "ostrá" databáze. Během ledna navíc na jedno heslo pracovala řada lidí a někdy i ze svých osobních počítačů z domova.

ČTĚTE TAKÉ:
REVOLUCE v sociálním systému. PŘEHLED ZMĚN

 

Ve starém systému se k údajům o příjemcích dávek dostal jen ten, kdo seděl na úřadě práce, a data byla chráněna nejen heslem, ale i nepřenosnou čipovou kartou. Podle ministerstva je současné zabezpečení v pořádku.
 

Velkým průšvihem navíc je, že v testovací databázi jsou nahrané pravé údaje konkrétních lidí, včetně rodných čísel, důvodů, proč byli propuštěni z práce, adres či vyplacených podpor.

tn.cz / mediafax / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz