Zpravodajství

Česko se nepřipojí k rozpočtovému paktu. Nečasovi má mandát ho nepodepsat

Česko se nepřipojí k rozpočtovému paktu. Premier Petr Nečas odlétá na summit do Bruselu. Od vlády dostal mandát smlouvu o fiskální unii nepodepsat.

Vláda na svém středečním zasedání jednomyslně schválila mandát předsedy vlády na jednání Evropské rady, které se uskuteční ve čtvrtek a pátek v Bruselu. Podle slov premiéra Petra Nečase (ODS) mandát jasně hovoří o tom, že Česko se ke smlouvě o fiskální unii nepřipojí.

"Vláda mi dnes udělila mandát s pozicemi k základním otázkám, které se budou na summitu probírat," řekl v úvodu svého vystoupení premiér Nečas.

Podle svých slov bude česká delegace na summitu hájit to, aby Česko spolu s dalšími dvanácti členskými státy podporovalo dokončení jednotného trhu. "Chceme vyvinout tlak na evropskou Komisi, aby se do června letošního roku rozběhly práce na dokončení vnitřního trhu, kde chci zdůraznit, že stále přestože existuje vnitřní trh, je stále 60 procent sektoru služeb mimo liberalizaci v rámci Evropské unie a existují zde bariéry pro volný trh," vysvětloval ministerský předseda.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropský tisk má jasno: Za nepodepsání smlouvy může Klaus!

Evropská rada se ve čtvrtek a pátek bude rovněž zabývat zahraniční politikou, zejména situací na Blízkém východě i problematikou rozšíření, a to konkrétně udělením kandidátského statusu Srbsku. "Možná je i debata o rozšíření schengenského prostoru," doplnil Nečas.

"Součástí schváleného mandátu je i to, že Česko se nepřipojí k tzv. fiskálnímu kompaktu. Považuji za velmi důležité, že to bylo vládou takto jednoznačně schváleno," dodal.

Premiér Nečas hned po zasedání vlády zamířil na letiště Kbely, odkud odletěl na Britské ostrovy. V Londýně bude mimo jiné jednat i se svým britským protějškem Davidem Cameronem. Do Bruselu se přesune během čtvrtečního dopoledne.

muf, tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz