Zpravodajství

Výroba piva v Česku znovu roste! ŽEBŘÍČEK nejoblíbenějších značek

Po dvou letech poklesu výroby piva, vaří české pivovary zase o něco více. I když se ho vypije stejně jako loni, tedy asi 144 litrů na osobu za rok, méně se ho k nám dováží. Mohou za to hlavně čeští konzumenti, kteří mají větší zájem o tuzemské výrobky.

A sládci se nás snaží také pěkně rozmazlovat. Hitem jsou piva třeba čokoládová, višňová nebo i nepasterizované pivo. Podíl speciálních piv je téměř sedmiprocentní a nadále bude růst a vytlačovat klasickou desítku. Do módy jdou i ležáky a to hlavně jedenáctistupňové.
 

Přibývá totiž malých pivovarů. Zatímco v roce 2010 jich u nás bylo okolo sta, loni to bylo o polovinu víc. A především hodnocením malých pivovarů a jejich produktů se zabývá Sdružení prátel piva (SPP). Sdružení každý rok vyhodnotí nejlepší pivo v několika kategoriích.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Vyhodnocení piv, pivovarů a dalších kategorií v roce 2011
 

Nealkoholické pivo roku
Kategorii nealkoholických piv má SPP již hezkou řádku let ve své anketě pevně zakotvenou a to díky neustále se zvětšující nabídce těchto piv i stále se zvětšující poptávce. Nealkoholická piva se u nás již etablovala natolik, že jejich roční spotřeba se ustálila na půl miliónech hektolitrů ročně. Jen zřídka se stává, že by "na bedně“ stály dva zástupci ze stejného pivovaru, ale od té doby, co dnes oceněný pivovar produkuje dva druhy nealkoholického piva, tak je tato skutečnost v kategorii nealkoholických piv stálým pravidlem.
 

1. Bernard s čistou hlavou Jantar
 

2. Budweiser Budvar nealkoholické
 

3. Bernard s čistou hlavou
 

Desítka roku
Podíl desítek na výstavu sice setrvale klesá, tvoří asi polovinu trhu, ale konkurence v této oblasti je zdaleka nejostřejší, dobrá desítka je základem každého pivovaru. Rozhodně není veřejným tajemstvím, že SPP jako celek není příznivcem piv od nadnárodních pivovarnických skupin, nicméně v tomto případě členové (i na základě anonymních degustací) dali přednost opravdu kvalitě bez ohledu na vlastnictví značky. Letošní vítězné pivo se svými chuťovými vlastnostmi vrátilo zcela jistě do své minulosti, což mu výrazně prospělo.
 

1. Krušovická 10°
 

2. Chotěboř Originál, světlé výčepní pivo
 

3. Bernard, tradiční světlé české pivo
 

Jedenáctka roku
Takzvané jedenáctky, což legislativně jsou zpravidla ležáky, nabraly před asi čtyřmi až pěti lety raketový růst a již bychom velice obtížně hledali pivovar, který nemá běžně ve svém sortimentu jedenáctku. Konkurence je v této kategorii tak čím dál větší. Letošním vítězem je poctivá jedenáctka se skvěle harmonizovanou hořkostí a plným tělem, která i v anonymní degustaci zvítězila na body ze všech kategorií nejvýrazněji oproti svým konkurentům.
 

1. Ježek 11%
 

2. Svijanský Máz
 

3. Otakar světlý ležák
 

Dvanáctka roku
Kategorii dvanáctek lze bez nadsázky označit jako královskou. Ne nadarmo se říká, že pivu českého typu nejvíce sluší stupňovitost kolem 12% EPM. Pivo, které letos vyhrálo v této kategorii, je ale přece jen u nás neobvyklé a to hned pětinásobným chmelením, přičemž to poslední se děje až v ležáckém sklepě. Říká se mu chmelení za studena a je spíše typické pro anglická piva typu Ale. Letošním vítězem se stalo (zdaleka ne poprvé) sušší, výrazně hořké a chmelové pivo, Svijanský Rytíř.
 

1. Svijanský Rytíř
 

2. Koutská dvanáctka
 

3. Únětické pivo 12°
 

Speciál roku
Kategorie speciálů je nepochybně nejrůznorodější kategorií, alespoň co se týče spodně kvašených piv. Spadají sem všechna piva nad stupňovitost 13% EPM, ostatní parametry nejsou pevně dané. V této kategorii obsadila první tři místa opět stejná piva jako v loňském roce, pouze v jiném "gardu“. Letošním vítězem se stalo řízné a příjemně hořké pivo, s tmavě zlatou barvou a s bohatou pěnou, Prácheňská Perla z pivovaru Protivín.
 

1. Prácheňská Perla 14%
 

2. Rychtář 15° Speciál
 

3. Primátor Exkluziv 16%
 

Polotmavé pivo roku
Kategorie polotmavých piv je vyhlašována bez rozdílů stupňovitosti a mohou sem spadat i piva řezaná. Barva tak může být velice rozličná. Letos oceněný pivovar deklaruje ve složení vítězného piva pouze žatecký chmel – tedy žádné extrakty a do piva přidává i menší množství pšeničného sladu. Tento pivovar je opravdový specialista na speciály, protože vaří plných 13 druhů piva. Vítězem se stal Primátor Polotmavý 13% (nejen v ČR jedno z nejoceňovanějších piv) a vítězstvím v naší anketě završil po sobě jdoucí hattrick, přičemž celkově zvítězil již počtvrté. Jde o skvělé pivo s jemnou karamelovou vůní i chutí a krásným středním tělem.
 

1. Primátor Polotmavý 13%
 

2. Sedm kulí
 

3. Bernard Jantarový ležák
 

Tmavé pivo roku
I kategorie tmavých piv je vyhlašována bez rozdílů stupňovitosti. Panuje mýtus, že konzumenty jsou převážně ženy, stejně tak jako je dalším mýtem, že tmavé pivo je sladké. Velké překvapení v této kategorii se nekonalo, protože i zde první tři místa jsou shodná jako v loňském roce. Pouze došlo k prohození pořadí. Letošním vítězem se stal tmavý nefiltrovaný speciální Bernard, skvěle plný a přitom hořce jemný, vařený ze 4 druhů sladu.
 

1. Bernard speciální černé pivo 13%
 

2. Herold tmavé speciální pivo 13%
 

3. Budweiser Budvar Tmavý ležák
 

Svrchně kvašené pivo roku
  Kategorie svrchně kvašených piv je v soutěži vůbec nejmladší, neboť po velké diskuzi uvnitř Sdružení přátel piva byla poprvé zavedena až v loňském roce. Jedná se o všechna svrchně kvašená piva bez rozdílu. Je to kategorie, ve které mají největší šanci se umístit právě minipivovary, protože celoročně svrchně kvašená piva produkují pouze 4 průmyslové pivovary, minipivovarů pak určitě několik desítek. Stejně jako v loňském roce vyhrálo pivo Matuška Pšeničné pivo, které dokládá zájem spotřebitelů nejen o pšeničná piva, ale stejně tak o neutuchající kvalitu piv z dílny tohoto sládka a jeho syna. ( o čemž svědčí jistě i druhé místo v této kategorii, z produkce stejného minipivovárku ).
 

1. Matuška Pšeničné pivo
 

2. Matuška IPA Raptor
 

3. Sv.Norbert pšeničné pivo 13°
 

fim, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Do Česka zavítal tchajwanský ministr, Čína protestuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ve středu setkal s tchajwanským ministrem Josephem Wu. Jednali o obchodní spolupráci a o kybernetické bezpečnosti. Setkání kritizovala Čína. "Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky," uvedla v prohlášení čínská ambasáda.

Píše se na Deník.cz