Zpravodajství

Obamovi zaplatil daně, jsou o 160 tisíc dolarů chudší

Americký prezident Barack Obama a jeho manželka Michelle v roce 2011 vydělali 790.000 dolarů, tedy 15 milionů korun. Z toho platili daň 160.000 dolarů, píše v pátek agentura Reuters, která vychází z daňového přiznání "prvního páru" Ameriky.

Americký prezident má roční plat 400.000 dolarů. Kromě toho pobírá nezdaněných 100.000 dolarů na cesty, 50.000 na nespecifikované výdaje, a 19 000 dolarů na "volný čas". Další peníze Obama získává z prodeje svých knih.

Obamovi ze svých příjmů věnovali 172.000 dolarů na charitu. Většinu této částky dostala organizace, která zajišťuje lékařskou péči americkým veteránům a rodinám vojáků.

Republikán Mitt Romney, předpokládaný vyzyvatel demokrata Obamy v listopadových volbách prezidenta, loni vydělal 20,9 milionu dolarů, vesměs na akciích.

Z nich platil patnáctiprocentní daň. Obamovi odvedli státu z příjmů dvacetiprocentní daň. Američan s průměrnými příjmy platí daň ve výši 25 procent, připomíná Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

Obama apeloval na atomové velmoci: Chceme svět bez jaderných zbraní

Barack Obama to pokládá za nespravedlivé a chce v Americe zavést progresivní daň, jaká platí ve většině evropských zemí. Naráží však na odpor opozičních republikánů.

tn.cz / mediafax / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz