Zpravodajství

Obraz Františka Kupky Tvar modré byl vydražen za rekordních 55,75 milionu korun

Obraz Františka Kupky Tvar modré byl vydražen za rekordních 55,75 milionu korun
Zdroj: Mediafax

Společnost Adolf Loos Apartment ve středu pořádala aukci, na které se potomci továrníka Jindřicha Waldese pokušeli prodat obraz od Františka Kupky nazvaný Tvar modré. Nakonec byl vydražen za rekordních 55,75 milionu korun.

Plátno Tvar modré od Františka Kupky bylo ve středu vydraženo za rekordních 55,75 milionu korun a stalo se tak vůbec nejdráže prodaným Kupkovým obrazem. Aukci uspořádala v Kaiserštejnském paláci v Praze společnost Adolf Loos Apartment and Gallery.
 

Vyvolávací cena obrazu ve výši 45 milionů korun nebyla podle odborníků přemrštěná. Hodnota Kupkova díla totiž neustále stoupá.
 

Aukční přirážka činila tři procenta z dosažené ceny, proti běžným 15 až 20 procentům. Odborníci předpokládali, že navzdory vysoké vyvolávací ceně se plátno prodá.
 

PSALI JSME:
Kupkův obraz jde do dražby. Začíná na 45 milionech
 

Na českých aukcích byl doposud nejdráže prodaný jiný Kupkův obraz, a to Élévation (Výšky) IV, který se vydražil v roce 2007 za 22,1 milionu korun. Vůbec nejdražším Kupkovým dílem byl až do dnešního dne obraz Pohyb ze sbírky manželů Hascoeových, který byl vloni v londýnské aukční síni Sotheby's vydražený za 35,51 milionu korun.
 

Obraz Tvar modré pochází z roku 1913, tedy z období, kdy se rodila světová abstrakce a kdy se také Kupka k tomuto směru přiklonil. Má rozměry 73x60 cm a je ve vynikajícím původním stavu.
 
 

fim, tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz