Ze 17 medů testovaných časopisem dTest byly čtyři naředěné lacinými sirupy, dva z nich navíc obarvené éčkem a dva ze tří biomedů obsahovaly dokonce pesticidy. O výsledcích testování informovala Nikola Švábová z časopisu dTest.
Ještě nedávno se med ředil cukerným roztokem z řepy, což se dalo poměrně snadno odhalit.
"Falšovatelé posléze přešli na pančování medu levným kukuřičným či třtinovým sirupem, jehož profil lze uměle vytvořit tak, aby byl velmi podobný profilu pravého medu," uvedla Ida Rozová z časopisu dTest.
"Přibližně před čtyřmi lety začali používat sirup z obilí," upřesnila Rozová.
ČTĚTE TAKÉ:
Kuřata obsahují nebezpečné bakterie! Co dělat, abyste se nenakazili?
Vědci se tentokrát vydali cestou enzymů, které nejsou medu vlastní. Přítomnost obilných sirupů indikuje cizorodý enzym beta-fruktofuranozidáza, který se používá na jejich výrobu.
Narazili jste na nekvalitní med? Máte ověřeného dodvatele medu? Napište nám o tom na zpravy@nova.cz nebo volejte na telefonní číslo 606090909.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz
Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.