APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Luxusní restaurace dostala dotaci 5 milionů, každý Čech se v ní ale nenají

Některé dotace z Evropské unie, které čerpají soukromé subjekty v Česku, jsou dost podivné. Například luxusní pražská restaurace Marina Grosseto Ristorante dostala dotaci pět milionů korun. Vaří ovšem za ceny, které si Čech s průměrným platem dovolí jen těžko.

Za vším je rozdělování dotaci z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost. V tomto programu mělo být v letech 2007 až 2013 rozděleno 260 milionů eur. A zatím se je v Praze daří rozdělovat úspěšně, vyčerpáno je už 89 procent, informoval týdeník Euro.

Podle jakého klíče se dotace rozdělují, není zcela jasné. Peníze z tohoto operačního programu čerpají soukromí zubaři, luxusní restaurace nebo společnost Dracho, která se chystá zrekonstruovat hotel Junior na Václavském náměstí. Operační program Praha –Konkurenceschopnost má sloužit k podpoře veřejné dopravy, inovací, informačních a komunikačních technologií, zlepšování životního prostředí a podpory podnikání.

Související obsah

Je tedy otázkou, jak do těchto parametrů zapadá dotace 5 milionů korun pro zřízení nové pobočky luxusní restaurace Grosseto, nebo 5milionová dotace pro další luxusní restauraci – La Casa Argentina. Proč mají tyto luxusní podniky, kam Čech s průměrným platem v životě nepřijde, dostávat takto bohaté dotace? Pro vysvětlení – v restauraci Grosseto za polívku zaplatíte 90 korun, hlavní jídlo s masem vás vyjde na částku nejméně kolem 300 a na půllitr desetistupňového piva si připravte minimálně 50 korun.

tn.cz / hru

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz