APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Na Ostravsku to vře! Uzavření Dolu Paskov JE NÁŠ KONEC, smutní naštvaní horníci

Ostravští horníci se stále bouří. I přes jejich obrovské protesty se včera společnost NWR rozhodla uzavřít důl Paskov na Frýdecko- Místecku. Až tři tisíce lidí mohou zůstat bez práce.

Velké protesty nezabraly. Ačkoliv se v úterý sešlo v Ostravě na velké demonstraci proti uzavření Dolu Paskov téměř tři tisíce horníků, společnost NWR, která přes OKD důl vlastní, ve stejný den večer oznámila, že ho s konečnou platností uzavře. Pokud společnosti nepomůže stát, zavře důl k 31. prosinci 2014. V případě pomoci od státu by se těžba mohla prodloužit o čtyři roky.
 

Horníky toto rozhodnutí vedení pořádně rozezlilo! Jsou naštvaní a bezradní, protože najít práci na severní Moravě není snadné. "Pochybuju, že stát bude dotovat nějakého soukromníka. Prošustrovali tady miliardy! Podle mě je to konečná," říká jeden z naštvaných horníků z Dolu Paskov. "Situace je špatná," přidává se další. "Není to dobré, vůbec nevím, co se bude dít. Uvidíme, jestli bude stávka," uvedl další z horníků, který na Dole Paskov pracuje.
 

Podle mluvčího společnosti je ale Důl Paskov dlouhodobě prodělečný a tento krok byl nutností. Poptávka po uhlí rapidně klesá a společnost musí masivně šetřit. Tento krok po masivních protestech ovšem někteří považují za nátlak na vládu, aby jim finančně pomohl. V tom případě by totiž důl mohl podle vlastníků fungovat až do roku 2018.
 


 

Přímou podporu však politici odmítají. Nicméně vláda je připravena podpořit sociální těžbu, rozhodování ovšem budou složitá. Navíc částku, která může dosáhnout až 6 miliard, bude obtížné v rozpočtu najít.
 

"Musíme být na jakoukoliv pomoc velice opatrní, abychom se nedostali do režimu nedovolené podpory pro privátní podnik. Nicméně samozřejmě budeme s OKD i vlastníky jednat," prohlásil ministr financí v demisi Jan Fischer.
 


Po odpoledním jednání vlády řekli její představitelé, že kabinet nebude platit žádné dluhy vlastníků OKD a rozhodně prý nebudou kupovat ani společnost, ani Důl Paskov.
 

"Rozhodně nebudeme sanovat žádnou soukromou firmu," nechal se slyšet Rusnok, podle něhož vláda takovým způsobem nemůže řešit situaci jednoho soukromého podniku. Připomněl také evropskou legislativu zakazující jakoukoliv veřejnou pomoc a zdůraznil, že zodpovědnost nesou především vlastníci dolu.

hmr / Eliška Gmiterková, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz