Zpravodajství

VELKÁ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ: Jaro je tady! Dnes bude připomínat spíš léto

Čekali jsme na to celou zimu a je to tady. Začalo jaro! Jaké bude? Zdá se, že spíše suché, ale poměrně teplé. Čtěte velkou jarní předpověď až do konce dubna.

Letošní zima k nám byla milosrdná. Příliš nemrzlo, ani nesněžilo. V podobném duchu se patrně ponese i jaro - suché a teplé. Čím to, že byla tato zima tak mírná? Stručně řečeno - po většinu období k nám přicházel vzduch ze západu a z jihu, který je výrazně teplejší než mráz z východu.
 

Takto to vysvětluje meteoroložka společnosti Meteopress Dagmar Honsová: "Letošní ´nezima´ byla způsobena převládajícím teplým jihozápadním prouděním. Je to způsobeno převládajícím rozložením synoptické situace nad Evropou – kdy se nad střední Evropou střídaly vlivy tlakových výší a přechody jednotlivých frontálních systémů od západu, které se nad naším územím většinou rozpadaly a nebo byly slábnoucí a přinášely jen málo srážek."

Související obsah

A jak tedy bude vypadat jaro? Ráno sice může místy ještě slabě mrznout, ale už v těchto dnech se můžeme těšit na teploty, které budou běžně atakovat 20 °C. I přesto na horách možná ještě občas nasněží - na lyžovačku to ale už rozhodně nebude.
 

V polovině dubna se odpolední teploty krátkodobě sníží nanejvýš k 16 °C, ale postupně se budou znovu šplhat až na 18 °C. Skutečné tropy, tedy teploty kolem třicítky, by podle odhadu meteorologů mohly přijít až v květnu. "Z jarních měsíců bývá nejvíce stabilní měsíc květen - to se už můžeme těšit na letních 25 °C, ojediněle i tropické 30 °C teploty," dodala Honsová.
 

VÝHLED POČASÍ NA PRVNÍCH 30 DNŮ JARA

21.-31.3. 2014

Zpočátku a koncem období převážně malá oblačnost, uprostřed období převážně velká oblačnost a místy občasný déšť, na horách nebo déšť se sněhem nebo sněžení. Po ránu ojediněle mlhy. Ranní teploty 7 až -1 °C. Denní teploty zpočátku období 15 až 20 °C, postupně 8 až 15 °C.
 


1.-10.4.2014

Oblačno až polojasno, místy dešťové přeháňky. Ranní teploty 9 až 2 °C. Denní teploty 14 až 20 °C.
 

10.-20.4.2014

Oblačno až polojasno, místy s občasným deštěm nebo přeháňkami. Ranní teploty 7 až 2 °C. Denní teploty 11 až 16 °C, postupně kolem 18 °C.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz