Moč

Případů rakoviny močového měchýře přibývá! Kvůli kouření

V České republice přibývá pacientů s rakovinou močového měchýře. Každý rok lékaři diagnostikují zhruba 2 200 nových případů, zatímco před dvaceti lety to bylo o 600 méně.

Největší nebezpečí hrozí starším lidem, přibližně 15 procent pacientů ale onemocní ještě před šedesátkou. Riziko rakoviny močového měchýře navíc zvyšuje kouření, a to až čtyřnásobně.

Tolik se o ní nemluví, ale mělo by se rychle začít - to tvrdí urologové. Po rakovině plic je rakovina močového měchýře druhým nejzávažnějším onemocněním v důsledku kouření. Škodliviny vstřebávající se do těla totiž končí právě v měchýři, kde se v uvozovkách "zdrží" nejdéle.

"Rakovina močového měchýře má jeden nejtypičtější příznak a to je nález krve v moči. To, co je alarmující je, že ty hodnoty narůstají nebo-li to množství onemocnění narůstá, " sdělil TV Nova Marek Babjuk, přednosta urologické kliniky FN Motol.

Související obsah

Loni v listopadu ale začal mít znenadání problémy i pan Jiří, který sice jako mladý s kouřením experimentoval, ale už 40 let nedržel cigaretu v ruce. "Zjistil jsem, že barva moči má úplně jiný tón. Lékaři na to přišli dost brzo," říká Jiří Stýblo, který onemocněl nádorem močového měchýře.

Nádor sice mohli lékaři odstranit endoskopicky, kvůli velikosti to ale museli udělat nadvakrát. Už po prvním zákroku si mohl vystudovaný ekonom oddechnout. Nádor byl nezhoubný. I tak ho ale čekala další vyšetření a operace.


"Toto onemocnění má tendenci se opakovat. Více než polovina pacientů má recidivu. U mužů například je to asi šestý nejčastější typ rakoviny," dodal Babjuk. Pan Jiří se zatím velké operaci vyhnul. Ne všichni pacienti ale měli takové štěstí. Některým museli lékaři močový měchýř odebrat a vytvořit úplně nový - z části jejich vlastního střeva.

pet/ Zuzana Štíchová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz