Rakovina

Rakovina už nás za pár let nebude zabíjet! Díky aspirinu

Rakovina už nás za pár let nebude zabíjet! Díky aspirinu
Zdroj: isifa.com

V roce 2050 už lidé, kterým je méně jak 80 let, nebudou umírat na rakovinu! S tímto tvrzením přišli vědci z University College Londýn. Bude to díky malým dávkám aspirinum. Je to už druhá studie, která se o použití aspirinu v souvislosti s rakovinou zmiňuje.

Vědci jedné z londýnských univerzit zveřejnili studii, ve které píší, že i malá dávka aspirinu efektivně snižuje riziko vzniku zhoubných nádorů, cituje britský The Telegraph slovenský portál TVnoviny.sk. Při výzkumu tým podával deset let pacientům ve věku 50 až 65 let 75 miligramů aspirinu.

Aspirin podle profesora Jacka Cuzicka prokazatelně snížil hrozbu rakoviny, infarktu i mozkové příhody o 7 až 9 procent a snížil úmrtnost o čtyři procenta v průběhu dvaceti let. Při aktuálním trendu by tak v roce 2050 měla rakovina zabíjet jen malé množství lidí pod 80 let.

"Jde o historický moment. Rakovině se dá předcházet a umíme ji efektivněji léčit," řekl autor stude profesor David Taylor.

Nicméně je třeba upozornit, že užívání aspirinu není vhodné pro každého. Dlouhodobé užívání aspirinu totiž u některých lidí zvyšuje riziko krvácení do žaludku a může zapříčinit vznik žaludečních vředů.

Související obsah

Na druhou stranu však profesor Cuzick upozorňuje, že každá smrt zapříčiněná aspirinem je vykoupena sedmnácti životy. "Každý člověk, kterému hrozí krvácení, by měl nejprve užívání aspirinu konzultovat se svým lékařem," dodal Cuzick.

K podobným výsledkům jako tým z University College i tým z Queen Mary Univesity pod vedením Jacka Cuzicka. Ty zveřejnili svoji studii v srpnu a podle ní u lidí, kteří užívají aspirin deset let, sníží riziko výskytu rakoviny tlustého střeva o 35 procent. Více o této studii ZDE.

ČTĚTE TAKÉ:

Jiří Bartoška má rakovinu, chemoterapií už mu slezly vlasy

Gratulujeme! Hvězda Ulice Dana Syslová porazila rakovinu. Opět se ukázala ve společnosti

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz