Vaše téma

Šándor: Solidarita s uprchlíky nesmí převážit nad bezpečností!

O bezpečnosti nejen v ČR, ale i v Evropě mluvila Michaela Šmídová s expertem na terorismus Andorem Šándorem v pořadu Vaše téma.

Pozvání do pořadu Vaše téma přijal bezpečnostní expert a odborník na terorismus Andor Šándor. Mluvil mimo jiné o přijímání uprchlíků v Česku.

Je podle něj důležité být solidární a pomoct syrským rodinám, které míří do Česka, ale přijímání uprchlíků ve větším množství se musí pořádně zvážit. "Je to problém ochrany jižní hranice Evropské unie. Ale nenechal bych se dotlačit do toho, že musíme - bez toho, aniž bychom vnímali, jaké z toho plyne bezpečnostní riziko - přijímat uprchlíky. Je to dnes už 50 milionů lidí, kteří nemají kde bydlet. Ty všechny přijmout  nemůžeme. Je třeba o tom vážně debatovat. Solidarita nemůže převážit nad bezpečností vlastních občanů," řekl Andor Šándor v pořadu Vaše téma. 

Hrozí v Česku teroristický útok? Podle Šándora se možnost útoku nedá vyloučit. Problémem podle něj může být, že se u nás zatím nevydávají příliš velké peníze na bezpečnostní složky. "Česká republika krátila rozpočty zpravodajským službám. Na Západě může být podstatně složitější spáchat nějaký teroristický čin, protože tam jsou na to připravenější," uvedl expert na terorismus. 

"Musíme to riziko brát vážně. Česká politika je vnímaná jako více "pro izraelská". Nechci říkat, že je to dobře nebo špatně, ale někomu se to nemusí líbit," uvedl Šándor jeden z důvodů, proč by v Česku mohlo dojít k teroristickému útoku. 

Michaela Šmídová se experta na terorismus ptala i na to, zda se teroristy vyjednává. Šándor odpověděl: "USA a Velká Británie jsou známy tím, že s teroristy nevyjednávají, maximálně udělají výjimku. Pak jsou státy, které říkají, že nevyjednávají, ale přitom to tajně dělají. Nelze tvrdit, že s teroristy se nevyjednává. Není to pravda. Kdyby se s nimi nevyjednávalo, tak by se neuklidnila situace v Severním Irsku, nebo s organizací ETA. Vyjednává se i s Tálibánem."

"Islámský stát je velký jako Francie. Jsem si jist, že žádná pozemní operace Západu nebude. Západ se snaží vycvičit loajální Syřany a posiluje iráckou armádu," popsal situaci s bojem proto IS Šándor. Podle něj bude pokračovat bombardování a určitá podpora, ale k velké pozemní operaci tam nedojde.

 

Andor Šándor je bývalým náčelníkem Vojenské zpravodajské služby ČR a uznávaným odborníkem na otázky bezpečnosti, hrozby terorismu a krizový management. V současné době působí jako soukromý analytik a poradce v oblasti bezpečnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

VAŠE TÉMA: Ministr obrany Stropnický o imigrační politice

VAŠE TÉMA: Šéf českých muslimů Abbas promluvil nejen o mlácení žen

VAŠE TÉMA: S radikálním islámem musíme bojovat, říká předseda ODS Fiala

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz