U.S. Army

Cizí vojáci v Česku? Tolik zde projelo Američanů loni! PŘEHLED

Cizí vojáci v Česku? Tolik zde projelo Američanů loni! PŘEHLED
Zdroj: isifa.com

Přesun části americké armády přes české území vyvolal u části lidí vlnu nevole. Ale nejedná se o výjimečný přesun, jen loni Českem projelo 11 amerických vojenských kolon.

Téměř 62 procent čtenářů TN.cz se v anketě vyjádřilo svůj nesouhlas s přesunem části americké armády přes české území. Možná ale nevědí, že to není zase až tak výjimečná situace. Minulý rok totiž přes Česko projíždělo 11 silničních kolon. "Konkrétně se jednalo o 632 osob a 316 kusů techniky," uvádí vláda.

Americká armáda ale není jediná, která se přes Česko loni přesouvala. V roce 2014 došlo k 131 přesunům cizích armád přes české území. "Celkem se jich účastnilo 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky," píše se ve vládní zprávě.

I letos dojde k více přesunům. Vláda totiž už na konci loňského roku schválila seznam zemí, jejichž ozbrojeným silám se pro rok 2015 povoluje průjezd přes naše území. V tomto výčtu samozřejmě jsou naši spojenci z NATO včetně USA, ale například i dalším zemím jako je Rusko nebo Švýcarsko.

Související obsah

Přesun Dragoon Ride části americké armády je ale nyní více medializován, protože má "viditelně demonstrovat americkou pomoc svým spojencům v NATO a ukázat schopnost severoatlantické aliance se pohybovat přes hranice a území spojeneckých států".

118 obrněnců Stryker a dalších vozidel s 516 vojáky přejede přes Česko koncem března. "K přesunu by mělo dojít mezi 29. březnem až 1. dubnem," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Zdroj: tn.cz/ google Maps

Přes Česko se bude pozemní cestou přesouvat 3. prapor 2. pluku kavalérie. Americká média uvedla, že v rámci přesunu Dragoon Ride, bude pozemnímu vojsku ještě asistovat i 12. kombinovaná letecká brigáda. Nicméně o tom se ministr obrany ani česká armáda nevyjádřila.

Související obsah

Americká kolona by se měla při průjezdu Českem rozdělit na tři části. "Přes naše území povedou tři trasy. Setkají se v Praze na Ruzyni a poté budou společně pokračovat na Plzeň a na základnu v Německu," upřesnil Stropnický.

TN.cz / hmr

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz