U.S. Army

Cizí vojáci v Česku? Tolik zde projelo Američanů loni! PŘEHLED

Cizí vojáci v Česku? Tolik zde projelo Američanů loni! PŘEHLED
Zdroj: isifa.com

Přesun části americké armády přes české území vyvolal u části lidí vlnu nevole. Ale nejedná se o výjimečný přesun, jen loni Českem projelo 11 amerických vojenských kolon.

Téměř 62 procent čtenářů TN.cz se v anketě vyjádřilo svůj nesouhlas s přesunem části americké armády přes české území. Možná ale nevědí, že to není zase až tak výjimečná situace. Minulý rok totiž přes Česko projíždělo 11 silničních kolon. "Konkrétně se jednalo o 632 osob a 316 kusů techniky," uvádí vláda.

Americká armáda ale není jediná, která se přes Česko loni přesouvala. V roce 2014 došlo k 131 přesunům cizích armád přes české území. "Celkem se jich účastnilo 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky," píše se ve vládní zprávě.

I letos dojde k více přesunům. Vláda totiž už na konci loňského roku schválila seznam zemí, jejichž ozbrojeným silám se pro rok 2015 povoluje průjezd přes naše území. V tomto výčtu samozřejmě jsou naši spojenci z NATO včetně USA, ale například i dalším zemím jako je Rusko nebo Švýcarsko.

Související obsah

Přesun Dragoon Ride části americké armády je ale nyní více medializován, protože má "viditelně demonstrovat americkou pomoc svým spojencům v NATO a ukázat schopnost severoatlantické aliance se pohybovat přes hranice a území spojeneckých států".

118 obrněnců Stryker a dalších vozidel s 516 vojáky přejede přes Česko koncem března. "K přesunu by mělo dojít mezi 29. březnem až 1. dubnem," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Zdroj: tn.cz/ google Maps

Přes Česko se bude pozemní cestou přesouvat 3. prapor 2. pluku kavalérie. Americká média uvedla, že v rámci přesunu Dragoon Ride, bude pozemnímu vojsku ještě asistovat i 12. kombinovaná letecká brigáda. Nicméně o tom se ministr obrany ani česká armáda nevyjádřila.

Související obsah

Americká kolona by se měla při průjezdu Českem rozdělit na tři části. "Přes naše území povedou tři trasy. Setkají se v Praze na Ruzyni a poté budou společně pokračovat na Plzeň a na základnu v Německu," upřesnil Stropnický.

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu U.S. Army

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz