Osteoartróza

Konec bolavých kloubů. Pomohou zázračné kmenové buňky!

Konec bolavých kloubů. Pomohou zázračné kmenové buňky!
Zdroj: Cellthera

Osteoartróza je velmi bolestivé nemocnění kloubů. Jen v Evropské unii trápí kolem 70 milionů nemocných! Lidé se nemohou hýbat nebo chodit. Dosud byl jediným řešením umělý kloub. Teď pomáhají kmenové buňky!

Pro pacienty s osteoartrózou tu až dosud bylo jediné řešení - dlouhé roky čekat, než se jejich bolestivý stav zhorší natolik, že budou potřebovat nový kloub. A ani čekací doba na tuto operaci není zrovna krátká.

“V současnosti na trhu neexistuje efektivní způsob zabránění rozvoje osteoartrózy. Většina léčebných metod směřuje k potlačení bolestivosti a zlepšení celkového fungování pacientů,“ potvrdil Christian Jorgensen, koordinátor nového výzkumného projektu z nemocnice při univerzitě ve francouzském Montpellier.

Vědci se v rámci pátrání po účinném léku v posledních letech obrátili na v mnoha směrech kontroverzní, avšak velice slibné kmenové buňky. Kmenové buňky mají nejen schopnost sebeobnovy, ale zároveň se dokážou přetvořit na jakoukoli funkční buňku - třeba kostní, svalovou, tukovou nebo na další z téměř dvou stovek druhů.

Související obsah

Do boje proti zákeřné chorobě vytáhli čeští vědci ze společnosti Cellthera, kteří se podíleli na rozsáhlé mezinárodní studii zkoumající vliv aplikace kmenových buněk na pacienty v různém stadiu artrózy. "Až u 80 % pacientů došlo k velmi významnému snížení obtíží, ústupu bolestivosti a zlepšení pohyblivosti kloubů," hodnotí výsledky výzkumu profesor Jaroslav Michálek z mezinárodního konsorcia ICCTI zabývajícího se výzkumem kmenových buněk již patnáct let.

"Jako méně účinná se ukázala pouze u lidí ve velmi pokročilém stadiu osteoartrózy a trpících obezitou. Jako méně účinná se ukázala pouze u lidí ve velmi pokročilém stadiu osteoartrózy a trpících obezitou. "Tato léčba je určena spíše pro časnější stádia artrózy. U nejtěžšího čtvrtého stádia nelze mluvit o zázraku, že by kmenové buňky samy o sobě mohly pacienta vyléčit. Zkvalitní mu život a sníží bolestivost,“ vysvětlil Michálek.

V současné době mohou pacienti zažádat o tento zákrok na pěti pracovištích v České republice. Vzhledem k tomu, že se provádí ambulantně, není nutná následná dlouhodobá rekonvalescence a člověk může začít namáhat léčený kloub již po pár týdnech.

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Nevyléčitelná nemoc ničí tuto ženu. Umírá 36krát ročně!

Přiznání Michaela Foreta: Prozradil, že je vážně nemocný!

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Osteoartróza

Důležité Události

Píše se na Deník.cz