Dragoon Ride

Ne! Americké koloně vyhrožují útoky Molotovovými koktejly!

Ne! Americké koloně vyhrožují útoky Molotovovými koktejly!
Zdroj: isifa.com

Aktivisty z různých převážně prorusky orientovaných skupin pobouřil plánovaný průjezd kolony americké armády. Na internetu se objevují plány blokovat průjezd obrněných transportérů a dokonce i výzvy k násilí! Jejich autoři si ale zahrávají, už samotné nabádání ke zločinu je trestné.

Již v pondělí přinesl portál aeronet.cz dopis Pavla Pospíšila, mluvícího za údajný "přípravný výbor protestu proti dragounské jízdě". Pospíšil prozradil, že se formuje občanská skupina plánující blokádu hranic po vzoru rakouských demonstrantů proti Temelínu.

Celou rétoriku vyostřil ve středu web Sputnik patřící do ruského státního mediálního koncernu Rossija segodňa. Sputnik přinesl rozhovor s tiskovou mluvčí iniciativy Ne základnám Evou Novotnou.

Novotná tvrdí, že se jí od pondělí ozývají lidé s návrhy, jak průjezdu konvoje zabránit. Jejich fantazie přitom sahá "od blokády hraničních přechodů, ulehnutí pod kola projíždějící kolony až po Molotovovy koktejly".

Související obsah

Ale to se již autoři těchto návrhů pohybují na hraně zákona! Web Armádní noviny již v pondělí varoval, že útok na konvoj lze vyložit jako trestný čin rozvracení republiky (§ 310 zákona č. 40/2009 sb., tedy Trestního zákona). Podle Armádních novin by totiž mohlo dojít k ohrožení obranyschopnosti České republiky, za což pachateli hrozí 8 až 12 let ve vězení, eventuálně 12 až 20 let, pokud by tento čin spáchal jako člen organizované skupiny.

Případně by se podle webu mohl na útok vztahovat § 314 o sabotáži, za což pachateli hrozí 3 až 10 let, respektive 8 až 12 let, pokud by čin spáchal jako člen organizované skupiny.

Zdroj: tn.cz/ google Maps

Jen těžko si můžeme představit, jak by se situace musela vyhrotit, aby orgány činné v trestním řízení zvolili takovou právní klasifikaci. Jak ale web TN.cz informoval už v úterý, do křížku se zákonem se dostane i ten, kdo by chtěl na projíždějící obrněné transportéry házet rajčata či vajíčka.

Pachateli by hrozil trest odnětí svobody až na 2 roky. Trest vězení v rozmezí 6 měsíců až tří let by hrozil tomu, kdo by vyvolal větší potyčku. Kdyby vedla k vážnějším zraněním, mohl by si útočník odnést od soudu až desetiletý trest! Tak či tak, v České republice je trestnou nejen příprava, ale i nabádání k takovému činu!

Související obsah

Na sociálních sítích se přesto objevují výzvy k protestům proti konvoji. Pražská organizace KSČM plánuje na sobotu 28. března demonstraci před americkou ambasádou. Na Facebooku se objevila také událost "Zastavíme americký konvoj", která měla ve čtvrtek v poledne přibližně 550 členů. Protiameričtí aktivisté si v ní domlouvají konkrétní kroky k zastavení projíždějícího konvoje.

Na Facebooku se objevila i událost "Vítání americké armády". Ve čtvrtek v poledne měla už 1 200 členů, tedy dvojnásobek oproti odpůrcům konvoje. Organizátor uvádí, že průjezd kolony vnímá jako "dobrou příležitost pro starší generaci, aby zavzpomínala, a pro nás mladší, abychom si uvědomili, že i my jsme součástí společenství, které ve všech koutech světa brání hodnoty, jako je svoboda a demokracie."

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dragoon Ride

Důležité Události

Píše se na Deník.cz