Zajímavosti

Vyzkoušeli jsme za vás: Co obnášejí obecně prospěšné práce?

Obecně prospěšné práce – druh trestu, který kromě potrestání odsouzeného také pomáhá okolí. I když jsme žádný trestný čin nespáchali, rozhodli jsme se za vás tyto práce na jeden den vyzkoušet.

Rozhodně tuto reportáž neberte jako návodnou k páchání jakéhokoliv trestného činu. Byť by se vám jakkoli mohlo zdát, že vykoupením vašeho přečinu bude "jen" sbírání odpadků. O udělení trestu rozhoduje soud, k obecně prospěšným pracím se může přiklonit jen v případech méně závažných trestných činností, u kterých horní trestní hranice nepřevyšuje 5 let.

V první řadě je třeba upozornit, že vykonané práce nejsou v žádném případě odsouzeným osobám nijak placené. Odsouzení musejí bezplatně absolvovat soudem určený počet hodin a předem neomluvená absence je vážným prohřeškem, který může vést až ke změně druhu trestu. Jinými slovy – nebudete-li chodit, půjdete sedět. Za každou neodpracovanou hodinu obecně prospěšných prací pak odsouzeného čeká jeden den ve vězení.

My jsme se přidali ke skupince odsouzených na Praze 9. Den začíná nafasováním rukavic, náčiní a igelitových pytlů v budově Úřadu městské části. Pak následuje přesun na místo prací. Naším úkolem je likvidovat černou skládku v bývalé zahrádkářské kolonii. Takhle ráno je sice ještě dost zima, ale nejsme tu přece za odměnu.

Ostatní odsouzení se ihned dávají do práce. Já chvilku pozoruji taktiku práce, pak se také přidávám. Odpadků je zde opravdu hodně, úplné vyčištění prostoru bude dle slov úřadu trvat nejméně měsíc. Když není na práci podobné čištění konkrétního prostoru, odsouzení čistí ulice. Sbírají odpadky a zametají prach i odhozené nedopalky. To vše samozřejmě s úředním dohledem, kontroluje se, zda-li skutečně pracují i výsledek jejich činnosti.

Po krátkém prvotním seznámení s prací se plnohodnotně zapojuji. Úkol je jednoduchý – dostat všechen odpad do připravených igelitových pytlů, které se pak hromadí k odvozu. Něco se shromažďuje hráběmi, něco se nabírá lopatou a něco sbírá rukama.

Vykonaná práce je dobře viditelná, čisté místo v zaneřáděném prostoru roste a člověk má opravdu pocit, že dělá něco pro své okolí. Pozor se však musí dávat na odhozené injekční stříkačky. "V případě jejich nálezu se musí volat městská policie, která je bezpečně zlikviduje," vysvětluje mi dozorující pracovnice úřadu během práce. Chvíli na to stříkačky od narkomanů opravdu nacházíme.

Riziko poranění od infikovaných odhozených jehel je asi největším nebezpečím této práce. To si dobře uvědomují i pracující odsouzení, kteří jsou na bezpečnost v tomto ohledu upozorňováni. "To víte že se toho bojím, taky si na to dávám velký pozor," říká jeden z nich.

Uklízení nepovolené skládky je systematické a pečlivé. Vyklizený prostor se pomalu zvětšuje, v tomto případě je to ale běh na dlouhou trať. Na konci by na místě měl být nový park, snad jsem k tomu alespoň symbolicky přispěl i já.

TN.cz/Jakub Deml

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz