Raketoplán

Raketoplán Endeavour vzali na poslední let. Z fotek se tají dech

Zavzpomínejte si s námi na éru raketoplánů s unikátním videem z posledního letu raketoplánu Endeavour. Už ne vlastní silou, ale na "zádech" mohutného Boeingu 747, obletěl největší památky americké Kalifornie a vzniklo tak naprosto unikátní video.

Obří Boeing s raketoplánem v doprovodu dvou stíhaček F-16 obletěl hned několik pamětihodností jako je slavný nápis Hollywood, Disnyeland či slavná studia společnosti Universal. Přistál pak u Kalifornského vědeckého centra, kde je nyní již třetím rokem vystaven veřejnosti.

Od konce éry raketoplánů musí kosmonauti spoléhat na nosné rakety ruské výroby, které startují z bajkonurského kosmodromu v Kazachstánu. Američané pro tento účel vyvíjejí vesmírnou loď Dragon, která je soukromým projektem společnosti SpaceX.


NASA dnes totiž platí Rusům za své "pasažéry do vesmíru" nemalé peníze, podle některých zdrojů až přes 50 milionů dolarů na osobu. Dragon ale bude létat přinejlepším v průběhu roku 2016.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Raketoplán

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz