Potraviny

VAROVÁNÍ: Tyto chyby v kuchyni vás mohou stát zdraví, tvrdí lékaři

VAROVÁNÍ: Tyto chyby v kuchyni vás mohou stát zdraví, tvrdí lékaři
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Věděli jste, že nesprávné uchovávání jídla a nevhodná příprava mohou způsobit až 200 různých nemocí? Ti, kteří ignorují doporučované zacházení s potravinami, doslova riskují své zdraví.

Každé malé dítě ví, že si před jídlem má umýt ruce. Tímto ale pro většinu lidí hygiena při stravování končí. Světová zdravotnická organizace (WHO) nyní hlasitě varuje, že nedodržování hygieny při zacházení s potravinami v kuchyni a při přípravě jídel je problémem značné části populace. Hříšníci, kteří zásady správného nakládání s potravinami nedodržují, přitom riskují své zdraví.

V kuchyni se množí nebezpečné bakterie, které vám mohou způsobit vážné zdravotní potíže. Kromě salmonelózy často hrozí infekce nebo otrava z jídla. Zde je výběr nejčastějších chyb, kterých se při vaření dopouštíme.

Související obsah

Rozmrazování masa na kuchyňské lince


Na mražení masa není nic špatného. Problém ale nastává ve chvíli, kdy ho vyndáme z mrazáku na kuchyňskou linku, abychom si z něj mohli uvařit večeři. Při postupném rozmrazování se má maso správně dát do lednice. Pokud ho necháte ležet celé dopoledne na stole, docílíte sice stejného efektu, zároveň se v něm ale při pokojové teplotě množí celá řada bakterií.

Související obsah

Některé potraviny je lepší nemýt


Je známým pravidlem, že ovoce a zelenina by se před konzumací měly řádně omýt v čisté vodě. Co se týče masa a drůbeže, zní rady odborníků opačně. Pokud syrové maso před vařením opláchnete ve dřezu, podpoříte tím jen další šíření bakterií, které se v něm nachází. Ty se pak dostanou také na pracovní desku a na další místa v kuchyni. Při správné tepelné úpravě zničíte bakterie uvařením nebo pečením, není proto potřeba maso omývat.

Nevhodná teplota je nebezpečím


Pokud rádi vaříte „do zásoby“ nebo se vám stává, že vám část uvařeného oběda zbyde, měli byste vědět, že jednou z nejčastějších chyb je nechat jídlo dlouho ležet v pokojové teplotě. Stačí pouhé dvě hodiny a v jídle se začnou množit bakterie. Ze sporáku by po zchladnutí mělo jídlo ihned putovat do lednice. V lednici byste ideálně měli udržovat teplotu mezi nulou a čtyřmi stupni Celsia.

Související obsah

Nemixujte vařené a syrové potraviny


Důležitou zásadou při skladování je oddělit od sebe syrové potraviny a ty, které jste již tepelně upravili. Absolutně nevhodné je například dávat na stejný talíř kus syrového a již uvařeného masa. Tato zásada se týká také krájení potravin. Na krájení uvařeného masa byste měli použít jiný nůž a jiné prkénko, než kterým budete krájet čerstvou zeleninu.

Nepodceňujte datum spotřeby


Lidé často nakupují potraviny tak, že jednou měsíčně vyrazí na velký nákup do hypermarketu. Poháněni myšlenkou zásobit se na delší čas dopředu ale často po týdnu zjistí, že části potravin mezitím vypršelo datum spotřeby. Prošlé jídlo je přitom skrytý strašák. Ti, kterým je líto jídlo vyhodit, si často neuvědomují, že se v něm po expiraci rojí bakterie, které pouhým přičichnutím k jídlu nejsme schopni rozpoznat. Riskují tím zažívací problémy, v horším případě se mohou i otrávit.

Základ je čisté kuchařské náčiní


Další doporučení, jak z kuchyně vyhnat nečistoty a vymýtit bakterie, se týkají vybavení kuchyně. Neměli byste zapomínat pravidelně mýt sporák a ledničku. Sporák by se měl udržovat čistý po každém vaření, aby na něm nezasychaly zbytky jídla, lednici stačí důkladně vymýt jednou měsíčně. Osvědčeným pomocníkem je například octový roztok.

ike, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz