Vlasy

STUDIE: Trhejte si vlasy! Budete jich mít o to víc

STUDIE: Trhejte si vlasy! Budete jich mít o to víc
Zdroj: Thinkstockphotos

Pokud si budete vytrhávat vlasy správným způsobem, na postiženém místě vám jich vyroste mnohem víc. Vědci našli spojitost mezi rankou po vytrženém vlasu a reakcí vlasových folikul na takový zásah. Pokud totiž vlas vytrhneme správným způsobem, naprogramuje se tak, aby chybějící část sám opravil.

Vytržením vlasu způsobíte tělu zranění, o jehož vážnosti rozhoduje počet vytržených vlasů a taky plocha, ze které byly odstraněny. Lidské tělo je totiž naprogramované tak, aby vlastní poškození automaticky léčilo, a pokud si myslí, že je zranění závažnější, léčí o to víc, tvrdí studie publikovaná na webu BBC.

Týmu vědců z Univerzity v Jižní Karolíně se podařilo docílit toho, že z 200 vytržených vlasů se jich obnovilo 1300. Zjistili totiž, že mezi sebou jednotlivé vlasové folikuly komunikují, aby se rozhodly, jak velký "rozsah oprav" bude zapotřebí. Vlasový folikul je tkáň, která obaluje vlas a z níž vlas vyrůstá. 

Po vytržení vlasu se pod kůží vlastně vytvoří zánět, který má tělo tendenci léčit, a tím, jak spolu folikuly kolem postiženého místa spolupracují, vytvářejí vlastně nové vlasy. Záleží ale na tom, jakým způsobem vlasy vytrháváte.

Související obsah

Vědci v sérii několika pokusů postupně vytrhali 200 vlasů z různě velkých ploch na lebce a výsledky se značně lišily. Vytrhání vlasů z kruhové plochy o průměru 6 mm nevedlo k žádné vlasové regeneraci, respektive každý vytržený vlas byl nahrazen vždy jen jedním novým. Stejný počet vytržených vlasů z plochy o průměru 5 mm už ale vedl k neuvěřitelným 1300 novým vlasům. Pokud se ale průměr zasažené plochy ještě zmenšil, a to na 4 mm, zmenšila se i regenerace vlasů, nových přibylo 780.

Výzkum ukázal, že stupeň zanícení kůže má hlavní podíl na rozsahu poškození. Série chemických signálů a reakcí imunitního systému, které zánět vyvolává, ovlivňuje následně rozsah regenerace vlasů.

Související obsah

Jednoduše to funguje tak, že každý vlas si může vybrat, co se s ním bude dál dít. A pokud se dostane do tak kritického momentu, jako je vypořádání se s okolním zánětem, může spustit i vlasovou regeneraci. Vědci tomu konceptu říkají quorum sensing, který se dá vysvětlit tak, že buňky spolu komunikují tak, aby dosáhly vyššího cíle, v tomto případě tvorby nového vlasu.

Podle profesora Chrise Masona není jisté, jestli tato metoda bude schopna pomoci lidem, kteří jsou úplně plešatí. Aby totiž mohlo dojít k regeneraci, musíte mít ještě nějaké vlasy, které si můžete vytrhnout. Nicméně lidem s řídkými vlasy by pomoci mohla, nové vlasy jsou navíc daleko silnější, než byly ty předchozí.
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz