Knihovna

Knihovny jsou riziková místa. Přitahují problémové lidi!

Knihovny jsou riziková místa. Přitahují problémové lidi!
Zdroj: TN.cz

Z veřejných knihoven, kde dříve vládlo ticho a soustředění, se v poslední době stala nebezpečná místa. Může za to bezplatný internet, který patří k základním knihovnickým službám už i v menších obcích. A láká problémové návštěvníky, kteří by se jinak na síť nedostali. Píše o tom dnešní MF Dnes.

Rizika spojená s problémovými návštěvníky knihoven se zdaleka netýkají jen čítárny v Horní Bříze, kde psychicky nemocný návštěvník v pondělí ubodal osmadvacetiletou knihovnici. "Problémy jsou letité a vlastně se čeká, kdy se něco stane,“ říká knihovník Zbyněk Topinka, který pracuje v čítárně v Plzni-Slovanech. I sem lidé chodí za bezplatným internetem.

Pracovníci plzeňských knihoven mají už nějakou dobu k dispozici pepřové spreje, prošli také policejním a psychologickým školením, aby věděli, jak se mají v nebezpečných situacích chovat. "Už jsme se setkali s případem, kdy návštěvník říkal, že je ozbrojen,“ vzpomínala pro MF Dnes Helena Šlesingerová, ředitelka městské knihovny v Plzni. Nejnebezpečnější jsou malé pobočky, kde je knihovnice sama.

Související obsah

Podle Šlesingerové je dobře, že v knihovně jsou informace přístupné i sociálně slabým. „Ale bohužel tam přibývá lidí, kteří jsou duševně nemocní, často nás navštěvují a stupňují agresivitu,“ říká ředitelka. Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky chce podle svého předsedy Romana Giebische nyní otevřít debatu s veřejností a zřizovateli knihoven o bezpečnosti v čítárnách, uvedl list.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz