Miliony obyvatel Londýna měli během dnešního dne obrovské problémy dostat se do práce. To vše kvůli stávce zaměstnanců metra, kteří se bouří proti zavedení víkendových nočních spojů na některých linkách.
Vedení Londýnského metra (LU), oznámilo, že během celého dne nepojedou žádné vlaky. Nejstarší komplex metra na světě se tak na celý den pro cestující uzavřel. Ti byli nuceni se do zaměstnání nebo kamkoliv jinak dostat buď po svých, jet na kole, zaplatit si taxík nebo se pokusit dostat do beznadějně přeplněných autobusů. Spousta lidí zvolila právě autobusy, na jejichž stanicích se tvořily nekonečné fronty. Někteří řidiči dokonce kvůli přeplněným vozům nechtějí ze zastávek ani odjet. "V autobuse číslo 113 je to pěkný masakr. Autobus je tak nacpaný, že řidič odmítl odjet. Byla přivolána policie – právě přijela," napsal na Twitteru jeden z obyvatel postižených stávkou.
Stejná situace panuje i na cyklostezkách a chodnících v centru města, kde se podle místních médií téměř nedá projít. Této situace využívají hlavně taxikáři, kteří zvyšují ceny a to i několikanásobně. Například společnost Uber, zdražila přepravu až o 300 procent, uvedl Daily Mail. Kromě toho se tvoří dlouhé kolony i na silnicích vedoucích do města. Mají klidně přes 20 kilometrů.
Londýnský dopravní podnik na celou situaci zareagoval nasazením velkých dvoupatrových autobusů tzv. "double-deckerů", které mají pojmout větší počet cestujících. Zaměstnanci metra, kteří stávku vyvolali, se přou o výši platů poté, co byl na některých linkách zaveden nepřetržitý provoz. Týká se to přibližně 20 000 zaměstnanců. Vláda stávku odsoudila jako škodlivou vzhledem k tomu, že se metrem každý den rozhodne cestovat kolem 4 milionů osob. "Zasáhne to rodiny, pracující i podniky v celé oblasti města" uvedla mluvčí premiéra Davida Camerona pro agenturu Reuters.
Stávka začala již ve středu a její konec je naplánován na půl desáté večer ve čtvrtek. Spousty lidí se rychle snažili dostat se do metra dříve, než zavře a u vchodů tak vznikaly obrovské fronty, ve kterých se tísnilo i několik stovek lidí. Důsledky stávky mají být podle britských médií cítit až do pátečních ranních hodin.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz