Na vlastní kůži

Pyrotechnikem NA VLASTNÍ KŮŽI: Minuty v třicetikilovém obleku!

Reportér televize Nova měl unikátní příležitost, vyzkoušet si speciální oblek pyrotechniků. K výbušninám ho sice profesionálové nepustili, ale i tak mu 10 minut uvnitř desítek kilogramů těžkého brnění stačilo. Teď tedy uvidíte, co všechno si musí policejní pyrotechnik obléct.

Pyrotechnický oblek EOD 9. Tak jako si úředník obléká do práce sako a dělník montérky, oblékají policejní experti přes výbušniny tuto 35 kilogramů vážící parádu. Reportér Ondřej Špalek si speciální oblek vyzkoušel.

"Kalhoty a rukavice jsou v pohodě, největší zátěž je cosi jako kabát s hrudním plátem. A při nasazení helmy už jsem rád, že netrpím klaustrofobií."

Svoji "misi" začal malou rozcvičkou - dřepy, lehy... "Připadám si jako chrobák," říká.

Lidé, kteří tento pětatřicetiletý oblek nosí vědí, co je v sázce. Někdy ani nejsilnější pancíř život nezachrání. Aby riziko minimalizovali, jsou čeští pyrotechnici vybaveni speciálním chapadlem. Každý metr od výbušniny může znamenat hranici mezi životem a smrtí. Pomáhají samozřejmě i rentgeny, endoskopy, nebo roboti, kteří hledají bomby pod autem.

Související obsah

Zpátky k obleku. Ač má vlastní ventilaci a není zrovna tropické vedro, mám toho Ondřej Špalek po deseti minutách tak akorát.
 

TN.cz / TV Nova / Ondřej Špalek,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz