Vitamin D

Chcete se slunit zdravě? Na sprchu po opalování zapomeňte!

Chcete se slunit zdravě? Na sprchu po opalování zapomeňte!
Zdroj: Thinkstockphotos

Teplé letní počasí přímo vybízí k tomu vystavit tělo slunečním paprskům. A není tajemstvím, že pohyb na slunci je zdravý, když se to s ním tedy nepřehání. Většina lidí ale dělá obrovskou chybu hned potom, co se vrátí domů. Sprchují se.

Sluneční záření vytváří v našem těle velmi prospěšný vitamín D. Ten nás chrání před různými typy infekcí, autoimunitními onemocněními a třeba i rakovinou. Je to například on, jehož nedostatek způsobuje v zimě chřipku. Můžeme ho získat z jídla, většinu ho ale vytváří lidská kůže, píše web vysetrenie.sk.

Vitamín D organismus produkuje tehdy, když vystavíte pokožku slunečnímu záření. Při opalování totiž do kůže proniká UV záření a začne přeměňovat derivát cholesterolu v pokožce na vitamín D. Jenže než se vytvořený vitamín vstřebá do těla, nějakou dobu to trvá, přesněji 48 hodin.

Související obsah

Jenže opalování je obvykle spojeno s pocením, a tak většina lidí vyhledává okamžitě po pobytu na sluníčku sprchu. A tím se právě dopouští fatální chyby. Mýdlem totiž vitamín z pokožky smyjete ještě předtím, než se stihne vstřebat.

Abyste tělo vitamínem D dostatečně zásobovali, měli byste to alespoň čas od času po opalování bez sprchy vydržet. Vaše tělo vám bude vděčné a vytvoří si zásobu i na dlouhé zimní měsíce, kdy je sluníčka poskromnu. Výjimkou jsou samozřejmě intimní partie nebo oblast podpaží, které pravidelné mytí vyžadují.

mom, TN.cz

K tématu Vitamin D

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz