školní rok

Co přichystat školákovi k svačině, aby mu to myslelo? My to víme

Co přichystat školákovi k svačině, aby mu to myslelo? My to víme
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

A je to tady. Prázdniny utekly rychlostí větru a na dveře klepe další školní rok. Pokud máte doma prvňáčka, jistě si lámete hlavu s tím, co mu každé ráno budete připravovat k svačině. Jaká kombinace potravin je tedy ideální?

Oslovili jsme výživové poradce, kteří nám problematiku dětských svačinek objasnili. Některé z potravin jsou známé pro svoji energetickou hodnotu a vyvážené složení, ale výživoví experti doporučují i na první pohled nepříliš zdravé jídla.


"Dopolední svačinka by měla obsahovat sacharidy nutné pro energii (pečivo, ovoce, popřípadě cereálie), bílkovinu (šunky, sýr, vejce, mléčné produkty) a nezapomínat na ovoce a zeleninu," doporučuje Andrea Musilová, výživová poradkyně.

Podle výživového poradce Filipa Grznára se ideální svačinka pro školáka skládá z jakéhokoliv ovoce, pečiva – spíše chléb, jednoznačně másla a kvalitní šunky nebo kvalitního tvrdého sýru. Můžeme přidat i nakrájené vejce. Pokud má dítě raději mléčné výrobky, můžeme mu přichystat řecký jogurt nebo ochucený tvaroh.

Související obsah

"Díky dopolední svačině budou děti ve škole v dobré fyzické i psychické pohodě, což se projeví na jejich pozornosti, bystrostí, atd.," upozorňuje na důležitost svačin Musilová.

Není však možné připravit jednu univerzální svačinku pro všechny školáky veškerých věkových kategorií.  "Pro starší školní věk je svačina velmi důležitá, může obsahovat mastný výrobek (šunka, kus libového uzeného masa, i hamburger bez majonézy)," překvapuje přední česká výživová poradkyně Kateřina Cajthamlová. Dále dodává, že jsou vhodné i oříšky, mléčné výrobky typu netučný sýr nebo tvarohová pomazánka. Pozor, samotné mléko už vhodné není.

Odlišné svačiny musí mít dívky v období 12-15 let a chlapci ve věku 15-18 let. "Rostou i dvojnásobně rychle, než v období před a po této tzv, "exponenciální fázi růstu", proto musí jíst víc, než dospělí stejného pohlaví. Jde o cca čtvrtinu NAD dospělé dávky," vysvětluje Cajthamlová. Je důležité dbát na správné stravování našich děti, protože bývají často vyděšené ze zvýšeného pocitu hladu a dochází pak k poruchám přijímání potravy.

Cajthamlová dále apeluje na to, že bychom neměli opomíjet nápoje. "Nesmí být slazený nebo obsahující složky jako kofein, dochucovadla ve formě umělých sladidel či různých kyselin (fosforečná, citronová). Vhodnou variantou je ředěný 100% juice (nikoli neředěný nektar!), je důležitý i dostatek čisté vody či neslazené ovocné či bylinné čaje."

Související obsah

"Vypít by děti měly podle věku v rozmezí mezi 1 - 1,5 litru tekutin. Vyhýbat by se měly slazeným limonádám. Nedostatek tekutin může ve škole způsobit ztrátu pozornosti," dodává Musilová.

Existují také potraviny, které bychom rozhodně svým dětem neměli k svačině chystat. Patří sem například sladké či slané sušenky, brambůrky, lízátka, pečivo z listového těsta, slazené nápoje, energetické nápoje, müsli tyčinky (ty podle Cajthamlové dítě může pouze po fyzické námaze, takže po tělocviku).

Filip Grznár má ovšem na tyčinky jiný názor. "Vhodné jsou müsli  nebo proteinové tyčinky pro sportovce, za nezávadnost pro děti ručím vlastní hlavou a praxí."

,,Pokud se výjimečně stane, že dítěti koupíte sladkost nebo buchtu, doporučuji k ní přidat mléčnou bílkovinu, kvůli snížení glykemického idnexu (hladina krevního cukru)," říká Musilová.

"Nevhodné jsou uzeniny, salámy, sušená šunka a další zdroje nadbytečné soli, zatěžující ledviny děti,“ dodává Cajthamlová. ,,Velmi nebezpečná je pro děti zejména Coca-Cola nebo smrt přinášející energeťáky,"dodává Grznár.

Související obsah

Nutriční terapeutka Šárká Míšková varuje především před rýžovými pufovanými chlebíčky, pizzou, hranolkama, průlmyslově vyrobenými obloženými bagetami, pečivem s prodlouženou dobou trvanlivosti a veškerémým jídlem, které nabízí automaty. "Do dětského jídelníčku nepatří nic odtučněného a light!" Doplňuje Míšková. 

Děti školou povinné jsou po celém dni soustředění často vyčerpané, proto je také důležitá strava, kterou jim přichystáme bezprostředně po návratu ze školy. "Vhodné jsou různé luštěninové saláty, syté přesnídávkové polévky s masem, fazolemi, vaječným svitkem,"upřesňuje Cajthamlová.

nvi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz