Olej

Řepkový, nebo olivový? Přečtěte si, které oleje mohou škodit zdraví

Řepkový, nebo olivový? Přečtěte si, které oleje mohou škodit zdraví
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz

Máte rádi smažená jídla, ale bojíte se, že nejsou úplně nejzdravější? Na různé typy vaření se hodí jiné oleje a některé jsou zkrátka zdravější než jiné. Přečtěte si, které jsou na vaření nejvhodnější.

Znáte to, večer vás honí mlsná a vy si chcete na pánvi jen rychle osmažit kuřecí maso nebo třeba zeleninu. Jenže z mastných jídel nám bývá často těžko. Lékaři Travis Stork a Jennifer Ashtonová otestovali oleje, které běžně používáme na vaření a zjistili, který z nich je nejzdravější.

"Je to skoro jako bychom byli zpátky na hodině chemie, protože když budete zahřívat oleje, některé mohou při určitých teplotách oxidovat a produkovat tak volné radikály, proti kterým se snažíme bojovat," vysvětluje doktorka s tím, že nejde jen o chuť. Volné radikály mohou oslabit imunitu, vyvolat cukrovku, způsobit nemoci kloubů nebo třeba záněty.

Slunečnicový olej

Ze všech běžně používaných olejů je nejpopulárnější, bohužel ale není nejzdravější. "V porovnání s ostatními bych ho dala na poslední místo," říká Ashtonová. Rostlinný olej obsahuje 60 procent polynenasycených tuků, což znamená, že když ho ohřejete a vaříte, oxiduje velmi rychle.

Zdroj: Profimedia

Řepkový olej

Oproti rostlinnému oleji je o něco zdravější. Je vysoce rafinovaný, protože byl během své výroby vystaven vysokým teplotám a tím pádem je jeho výživová hodnota nižší než třeba u olivového oleje. Výhodou je, že se nikdy nezkazí a oproti rostlinnému oleji obsahuje jen 15 procent nasycených tuků.

Zdroj: Thinkstockphotos

Olivový olej

"Podporuje zdraví srdce, je účinný v boji s cholesterolem, jehož hladinu dokáže účinně snížit," popisuje doktor Stork. Je ideální do dresingů, chutný je ale i tehdy, když si do něj jen namáčíte chleba. Nevýhodou olivového oleje je, že je stabilní jen při pokojových teplotách. Pokud během přípravy pokrmu překročíte 350 stupňů, začne se rozpadat a uvolňovat škodliviny.

Zdroj: Thinkstockphotos

Kokosový olej

Pokud vaříte při vysoké teplotě, vyberte si kokosový olej. Obsahuje nejvíc nasycených tuků a tím je i nejstabilnější. Při pokojové teplotě je tuhý, na pánvi se ale krásně rozpustí. Je skvělou volbou, pokud chcete přidat do pokrmu trochu sladké kokosové chuti.

Zdroj: Thinkstockphotos

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Nalej olej do motoru, řekli blondýně. Neuvěříte, co udělala

Nejnechutnější beránek všech dob: Češka upekla Vetřelce!
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz