Chřipka

Chřipka útočí na Česko! Víme, jak s bacily rychle zatočíte

Chřipka útočí na Česko! Víme, jak s bacily rychle zatočíte
Zdroj: Thinkstockphotos

Chladnější počasí je jako dělané pro nejrůznější bacily, které nás dokážou na dlouhou dobu vyřadit ze hry. Stačí, aby někdo kýchnul v kanceláři nebo zakašlal v tramvaji a chřipka je na světě. Jak se s nemocí vypořádat co nejrychleji?

Vysoké horečky, namáhavý kašel, bolest kloubů a svalů, citlivé oči a třeštící hlava. To jsou jen některé příznaky toho, že jste chytili chřipku. V takovém případě je důležité nehrát hrdinu a nemoc pořádně vyležet, jinak totiž hrozí, že se zvrhne v něco daleko horšího a potáhne se to s vámi dlouho.


Chřipka vs. nachlazení

Chřipka má rychlý nástup. Objeví se během několika hodin a provází ji prudká bolest hlavy, silná bolest svalů a kloubů. Horečka přesahuje 40 stupňů, objevuje se suchý kašel bez rýmy a únava a vyčerpání vám ani nedovolí vstát z postele. Trvá i dva týdny a přidat se k ní může i zánět průdušek.

Oproti tomu viróza se plíží pozvolna a horečka nepřesahuje 38 stupňů. Virózu doprovází rýma a můžete se z ní oklepat za tři čtyři dny. Teplotu snižujte až když přesáhne 38,5 stupně, do té doby nám pomáhá bacily ničit. Pomohou vám na to klasické prášky s obsahem paracetamolu.

Související obsah

Tipy proti chřipce

Jiné triky fungují jako prevence před chřipkou, jiné metody musíme nasadit, když už nemoc propukne.

Očkování

Nejlepší způsob, jak snížit riziko chřipky, je očkování. Je vhodné pro děti od šesti měsíců až po dospělé bez omezení věku. Imunita se vyvine asi za 14 dní po očkování, do té doby je tedy riziko, že chřipku chytnete. Píchnutí se bát nemusíte, díky mikrojehlám totiž vůbec nebolí.

Otužování

Zvýšit odolnost proti výkyvům teploty pomáhá voda, vzduch i slunce. Důležité je otužovat se postupně, odolnost proti chladu totiž nezískáte po dvou nebo třech dnech, ale trvá to asi měsíc. Aby bylo otužování trvalé, musíte ho dělat dlouhodobě a pokud možno denně.

Vitamínový koktejl

Vitamíny jsou důležité jako prevence i jako léčba. Doplňte svůj jídelníček o vitamíny A, C a E, které účinně bojují s volnými radikály. Zatímco A pomáhá snadněji překonat rýmu a poradí si i s chřipkou, vitamín E posiluje imunitní systém. Nejdůležitější je ale vitamín C, který zvyšuje odolnost organismu, brání proti virovým a bakteriálním onemocněním a zmírňuje projevy nachlazení.

Důležité ale je, to s vitamínem C nepřehánět, tělo totiž dokáže zpracovat jen malou část. Ovoce a zeleninu se snažte konzumovat jen mírně převařené, vařením se z nich totiž vitamíny ztrácí. Syrovou zase tělo nedokáže řádně zpracovat.

Související obsah

Odpočinek a větrání

Jelikož s nemocí souvisí velká únava, je vhodné tělu dopřát dostatek spánku. Lehněte si do postele a snažte se vypotit. Zároveň nezapomeňte větrat a snažte se vzduch v místnosti co nejvíce zvlhčit, třeba mokrým ručníkem na radiátoru. Od věci není také použití aromatických olejů, zvláště pak eukalyptového, který nemocnému usnadňuje dýchání.

Hodně pijte

Při pocení člověk ztrácí velké množství tekutin a je důležité je doplňovat. Vhodné jsou bylinkové a ovocné čaje, na vykašlávání si dejte čaj se zázvorem a citrusy. Pomohou také speciální horké nápoje, které tlumí kašel a příznaky chřipky. Pomocníky jsou i zábaly krku nebo polévkové vývary.

Babské rady

Někdy není od věci vyzkoušet i osvědčené rady našich babiček. Zkuste třeba pít vývar z cibule slazený medem. Na Valašsku zase doporučují pít slivovici s medem. Zaručeným zabijákem chřipky je česnek, klidně si ho dejte syrový. Blahodárně působí také zázvor, buď v čaji, nebo se do něj zakousněte jen tak. Babičky také nedaly dopustit na vincentku, tu můžete buď kloktat, pít teplou nebo inhalovat.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Horký objev z USA: Víme, co účinně zabíjí rakovinné buňky!

VIDEO PLNÉ KILOGRAMŮ HNISU: Dívka čekala 6 let, poté si ho vymáčkla

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz