Akademie věd zrušila výstavu, podle feministek byla sexistická

Akademie věd zrušila výstavu, podle feministek byla sexistická
Zdroj: karlvonhwozdnitz.webnode.cz

Výstava ženských portrétů trvala v Knihovně Akademie věd pouhé čtyři dny. Po vlně kritiky se knihovna rozhodla fotografie Karla Richtra stáhnout. Byly vystaveny v rámci Týdne vědy a techniky, s vědou ale nemají obrázky nahých žen nic společného, tvrdí feministky.

"Uspořádání této výstavy v rámci popularizačně-vědecké akce, kterou zaštiťuje Akademie věd ČR, je sexistické. Zobrazení spoře oděných žen v prostorách Knihovny AV ČR nejenže nemá žádnou spojitost s vědou či výzkumem, ale zároveň degraduje ženy obecně na pouhé sexuální objekty a zpochybňuje odborný přínos vědkyň," uvedly Genderová expertní komora ČR a Kongres ženy ve svém stanovisku.

Knihovna AV ČR považuje celou záležitost za nedorozumění. "Cílem výstavy doprovázené přednáškou bylo představení jedné z nejstarších fotografických technik - mokrého kolodiového procesu," uvedlo vedení knihovny v oficiálním prohlášení. "Z vědecko-popularizačního hlediska byla zajímavá přednáška o způsobu, kterým jsou fotografie zhotovovány."

Výstava měla trvat až do 23. prosince, kvůli negativním reakcím se ale knihovna rozhodla fotografie stáhnout. "Vzhledem ke směru, který nabraly některé reakce na tuto výstavu, rozhodl ředitel knihovny o jejím předčasném ukončení v současných prostorách," stojí v prohlášení. Knihovna AV se teď pro fotografie snaží najít jiné prostory, zřejmě v umělecké galerii.

Související obsah

Fotograf Karel Richtr se k celé kauze vyjádřil na Facebooku. "Jakkoliv jsou na fotografiích zobrazeny ženy, cílem výstavy bylo především prezentovat fotografickou techniku mokrého kolodiového procesu, tedy ukázat řemeslné kvality techniky z 19. století," uvedl.

"Nevyčítám nic vedení Knihovny ani AV, ale trochu trpím pocitem, že pár pseudovědkyň má u nás o fous větší vliv, než si zasluhuje," dodal Richtr.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Akt

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz