Akademie věd zrušila výstavu, podle feministek byla sexistická

Akademie věd zrušila výstavu, podle feministek byla sexistická
Zdroj: karlvonhwozdnitz.webnode.cz

Výstava ženských portrétů trvala v Knihovně Akademie věd pouhé čtyři dny. Po vlně kritiky se knihovna rozhodla fotografie Karla Richtra stáhnout. Byly vystaveny v rámci Týdne vědy a techniky, s vědou ale nemají obrázky nahých žen nic společného, tvrdí feministky.

"Uspořádání této výstavy v rámci popularizačně-vědecké akce, kterou zaštiťuje Akademie věd ČR, je sexistické. Zobrazení spoře oděných žen v prostorách Knihovny AV ČR nejenže nemá žádnou spojitost s vědou či výzkumem, ale zároveň degraduje ženy obecně na pouhé sexuální objekty a zpochybňuje odborný přínos vědkyň," uvedly Genderová expertní komora ČR a Kongres ženy ve svém stanovisku.

Knihovna AV ČR považuje celou záležitost za nedorozumění. "Cílem výstavy doprovázené přednáškou bylo představení jedné z nejstarších fotografických technik - mokrého kolodiového procesu," uvedlo vedení knihovny v oficiálním prohlášení. "Z vědecko-popularizačního hlediska byla zajímavá přednáška o způsobu, kterým jsou fotografie zhotovovány."

Výstava měla trvat až do 23. prosince, kvůli negativním reakcím se ale knihovna rozhodla fotografie stáhnout. "Vzhledem ke směru, který nabraly některé reakce na tuto výstavu, rozhodl ředitel knihovny o jejím předčasném ukončení v současných prostorách," stojí v prohlášení. Knihovna AV se teď pro fotografie snaží najít jiné prostory, zřejmě v umělecké galerii.

Související obsah

Fotograf Karel Richtr se k celé kauze vyjádřil na Facebooku. "Jakkoliv jsou na fotografiích zobrazeny ženy, cílem výstavy bylo především prezentovat fotografickou techniku mokrého kolodiového procesu, tedy ukázat řemeslné kvality techniky z 19. století," uvedl.

"Nevyčítám nic vedení Knihovny ani AV, ale trochu trpím pocitem, že pár pseudovědkyň má u nás o fous větší vliv, než si zasluhuje," dodal Richtr.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz