Diamanty

Vypěstovat diamanty v laboratoři? Vědcům věří i Leonardo DiCaprio

Vypěstovat diamanty v laboratoři? Vědcům věří i Leonardo DiCaprio
Zdroj: oficiální zdroj

Laboratorně vyrábět diamanty totožné s těmi, které se těží v přírodě, plánuje společnost Diamond Foundry. Peníze do projektu vložily i známé osobnosti.

Přírodní diamanty vznikají ve svrchním zemském plášti za vysokých teplot a tlaků. Kalifornská společnost Diamond Foundry vyvíjí technologii, která umožní vypěstovat přírodní diamant ve zrychleném režimu v laboratorních podmínkách. Tím by se podle projektu snížily náklady na těžbu, která často probíhá v krutých podmínkách v diamantových dolech.

Firma získala od prvních investorů už téměř 100 milionů dolarů. Do projektu se zapojil například jeden ze zakladatelů sociální sítě Twitter Evan Williams, spoluzakladatel Facebooku Andrew McCollum či bývalý ředitel Facebooku Owen Van Natt. S "pěstírnou" diamantů se spojil i slavný americký herec Leonardo Di Caprio, který mimo jiné hrál hlavní roli ve snímku Krvavý diamant z roku 2006.

Diamond Foundry vyvíjela technologii bez úspěchu téměř dva roky. Podle zakladatelů je nyní schopna vytvořit několik stovek diamantů o váze až devět karátů. Podle údajů firmy se bude nadále jednat o přírodní diamanty, nikoli syntetické.Ty se jako levnější náhražka pravých diamantů vyrábějí už desítky let. Nová technologie má podle firmy zaručit skutečně technologicky totožné kameny s pravými.

Související obsah

Jako základ je použit drobný krystal diamantu, ke kterému se pomocí rozžhavené plazmy vysoké hustoty postupně přidávají další atomy za teploty 8000 stupňů Celsia. Výroba diamantu je tak až 150krát rychlejší. Cena laboratorně vyrobených diamantů prý bude podobná s přírodními. "Oproti vytěženým drahým kamenům jsou ty naše získané morálně a eticky," tvrdí firma.
 

TN.cz / ych

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz