Prales

Objevili chodící les: Stromům se tam nelíbilo, tak odešly! VIDEO

Když se jim tam nelíbí, seberou se a jdou jinam. Paleobiolog Peter Vršanský objevil v ekvádorském pralese zvláštní druh chodících stromů. Většinou podle něj přešlapují na místě, dokážou ale ujít i dvacet metrů za rok.

Entové z Pána prstenů existují! Doktor Peter Vršanský ze Slovenské akademie věd objevil chodící stromy v chráněném ekvádorském pralese, přibližně sto kilometrů od hlavního města Quito uvedl portál topky.sk. Les je součástí přírodního parku Sumaco, který je pod záštitou UNESCO.

Stromy ujdou asi tři centimetry denně a ročně urazí až 20 metrů. Rostou v půdě, která podléhá silné erozi, a pohybují se díky rychlému růstu kořenů, které zapouští na novém místě s pevnější půdou a více světlem.

Když takové místo strom najde, tak se na něj přesune a staré kořeny vytáhne. Chodící strom je druh palmy s latinským názvem socratea exorrhiza, dorůstá dvaceti metrů a dožívá se asi sto let.

Související obsah

"Důvodem je pohyblivá půda a každodenní deště způsobující erozi. Zatímco spodek se hýbe, Většinu času chodí tím způsobem, že přešlapují na místě," uvedl Vršovský. "Tento fenomén se týká několika druhů stromů, především palem, které rostou v Jižní Americe, nejen v Ekvádoru.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Strachy nebudete dýchat: V lese potkal ducha vojáka ze středověké bitvy

Po zlatých šatech válcuje internet další záhada: Stojí dítě ve vodě, nebo je pod vodou?

hel, TN.cz

K tématu Prales

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz