Náhorní Karabach

Do konfliktu v Náhorním Karabachu se přimíchává Turecko

Boje na Náhorním Karabachu neutichají, naopak se stupňují. Obě strany se obviňují ze vzájemného napadení. Do střetů se mezitím zapojilo i dělostřelectvo. Zatím je zhruba 30 mrtvých, podle odborníků ale v hrozí, že v oblasti zažehne další krvavý konflikt, kterých oblast zažila už několik.

Původně se mluvilo o místních potyčkách. Je ale evidentní, že jsou v akci raketomety, na ulicích se pohybují kolony tanků. Z kasáren vyjely i sofistikované balistické systémy, které na vzdálenost 120 kilometrů donesou půltunovou nálož. V poslední době byly nasazeny v Sýrii i na Ukrajině, pro civilisty znamenají největší nebezpečí.

Ověřené informace z místa nejsou. Kdo začal, se už nejspíš svět nedozví. Obě strany se obviňují z napadení a zároveň zveličují své úspěchy. Azerbajdžán například tvrdí, že už zabil stovky vojáků, Arménie zase o několika sestřelených vrtulnících. Ázerbájdžán vyhlásil v poledne příměří, podle protistrany ale palbu ani nezastavil.

Azerbádžánu vyjádřil plnou podporu turecký prezident Erdogan. "Naše modlidby směřují k rodinám vojáků, kteří přišli v bojích s arménskými silami o život. Turecko bude Ázerbajdžán podporovat až do konce," uvedl turecký prezident.

Související obsah

Nic jiného se od prezidenta Turecka ani čekat nedalo. Turecko má na svědomí genocidu Arménů, během které zemřelo před sto lety přibližně jeden a půl miliónu lidí. Rusko naopak podporuje Arménii. Zároveň prezident Valdimir Putin vyzval obě strany ke klidu zbraní.

Současné boje jsou nejvážnější od vyhlášení příměří v roce 1994. Po rozpadu Sovětského svazu se převážně Armény osídlená oblast, za pomoci Arménie odtrhla od Ázerbájdžánu. Zemřelo při tom nejméně 40.000 lidí.Teď panují obavy, že se válka vrátí.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Muž, který předpověděl první dvě světové války, předpověděl i třetí! Naplní se jeho děsivé proroctví?

DOJEMNÉ FOTO: Policista rozesmál holčičku, která prchala před válkou! Co udělal?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz