Virus Zika

Potvrzeno: Virus zika způsobuje mikrocefalii! Na vakcíně se pracuje

Virus zika opravdu způsobuje mikrocefalii. Po dlouhodobé analýze to potvrdilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Dosud se o souvislosti jen spekulovalo, potvrzení však lékařům pomůže při vývoji léku.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) potvrdilo, že virus zika vede k mikrocefalii. Neexistuje pro to sice přímý důkaz, série výzkumů však vědce přesvědčila. "Není pochyb o tom, že zika způsobuje mikrocefalii," uvedl ředitel CDC Tom Frieden.

Dosud se o souvislosti jen spekulovalo v návaznosti na zvýšený počet novorozenců s mikrocefalií. Od loňského dubna se totiž v Brazílii, kde se virus začal šířit, narodilo více než 5 tisíc dětí se zmenšenou hlavou. Zika ale podle odborníků způsobuje i jiné mozkové poruchy.

Potvrzení souvislosti mezi zikou a mikrocefalií pomůže expertům s vývojem vakcíny nebo léku. Protilátka zatím není známa, se zikou se dosud bojuje hlavně likvidací komárů, kteří nemoc přenáší.

Na začátku týdne už CDC uvedlo, že virus zika je mnohem děsivější, než se odborníci dosud domnívali. Mohl by být totiž nebezpečný i pro dospělé, spekuluje se o spojitosti se zánětem mozku, poškozením nervů nebo ochrnutím.

Související obsah

Virus zika přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti, který žije především v latinskoamerických a karibských zemích. Některé případy však odhalily i přenos pohlavním stykem. Rozšířil se hlavně v jižní Americe, objevil se ale už ve 33 zemích.

Virus je nebezpečný hlavně pro těhotné ženy, u lidského plodu způsobuje zmíněné zakrnění mozku. U dospělých má většinou průběh podobný obyčejné viróze. Téměř všichni evropští pacienti si ziku "přivezli" z exotické dovolené.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Virus zika v Česku! Víte, jaké další nemoci ohrožují váš plod?

50 nejzdravějších potravin všech dob! Tohle jezte klidně denně
Buďte v pozoru: Na tyto nemoci Češi umírají nejčastěji!
10 nemocí, které nejvíc ohrožují naše děti

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Virus Zika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz