Daň z nemovitostí

Pořídit bydlení může být levnější! Novela by lidem ušetřila statisíce

Pořízení vlastního bydlení by mohlo být zase o něco levnější. Opoziční strany totiž přišly s návrhem zrušit 4% daň z pořízení nemovitosti. Chtějí tak změnit návrh ministerstva financí, který teď projednává Sněmovna.

Poslanci dnes jednali o návrhu ministerstva financí na 4% daň z pořízení domácnosti. Opoziční strany však podaly protinávrh. "Tuto naprosto zbytečnou daň, která zatěžuje především mladé rodiny, mladé lidi, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení, chceme zrušit," prohlásil předseda ODS Petr Fiala.

"Daně z nemovitosti jsou v porovnání s Evropou velmi nízké. Populistické návrhy zrušit daň, to umí každý, tak to ani neberu vážně," bránil se ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš.

Zatím se prodávající s kupujícím může dohodnout, kdo daň z nabytí nemovitosti zaplatí. Ministr financí ale chce, aby tuto daň platil povinně kupující. Podle některých kritiků je tato daň už nadbytečná. Nemovitost je totiž zdaněna už několikrát.

Například u bytu za 1 a půl milionu by to podle návrhu opozičních stran byla úspora šedesát tisíc. "Mně se opravdu nelíbí, proč mají občané vlastně opakovaně platit, platit a platit," rozčiluje se František Laudát, poslanec za TOP 09.

Související obsah

Ve chvíli, kdy se dům nebo byt staví, investují do něj podle Laudáta lidé peníze zdaněné daní z příjmu a navíc každý rok platí daň z nemovitosti. "Dnes je to poměrně výrazný příspěvek do státního rozpočtu ve výši asi deseti miliard korun," argumentoval Václav Votava z ČSSD.

Ještě před tím, než ale poslanci vůbec začali o něčem jednat, začali se hádat, o čem vlastně budou jednat. Na programu schůze se dohadovali více než hodinu a půl. A tak se původně plánované body, jako je daň z nabytí nemovitosti, odsouvaly a odsouvaly.

Související obsah

Sněmovna nakonec novelu propustila do třetího čtení. Změna měla původně platit už od 1. dubna, to už se ale nestihne. Rozpočtový výbor proto doporučil, aby začala platit první den třetího měsíce od vyhlášení ve sbírce.

Pokud by Sněmovna předlohu schválila začátkem května, bude mít poté Senát měsíc na její projednání a případné schválení, prezident pak 15 dní na její podpis. Kdyby novela vyšla ve sbírce v červnu, začala by platit od září.
 

Martin Šnajdr/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz